Güvenilir Olmayan Kurumsal Geliştirici Çözümü
 1. Anasayfa
 2. Mobil

Güvenilir Olmayan Kurumsal Geliştirici Çözümü

iOS işletimi kullanan iPhone ve iPad cihazlara Apple Store dışından uygulama yüklendiğinde, uygulamayı açmaya çalıştığınızda “Güvenilir Olmayan Kurumsal Geliştirici” hatası veriyor.

Uyarıda “Bu iPhone’da ………. uygulamasına güvenilmiyor. Bu geliştiriciye güvenilene dek, geliştiricinin kurumsal uygulamaları kullanılamayacaktır.” uyarısı ile karşılaşıyoruz.

iPhone Güvenilir Olmayan Kurumsal Geliştirici Çözümü
iPhone Güvenilir Olmayan Kurumsal Geliştirici Çözümü

iPad ve iPhone güvenilir olmayan kurumsal geliştirici hatasının çözümü için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

Güvenilir olmayan kurumsal geliştirici nedir?

iOS işletim sisteminde uygulama yüklemek için App Store uygulama marketi kullanılır. Markette yer almayan bazı uygulamaları ise internet tarayıcısı üzerinden indirmek mümkün. Elbette bu kapsama tüm uygulamalar dahil değil. Okul, işletme ya da diğer kuruluşların dahili ihtiyaçlara yönelik hazırladığı uygulamalar “Güvenilir olmayan kurumsal geliştirici” izni verilerek yüklenebiliyor. Örneğin WhatsApp Business, Tutuapp, Appvalley gibi uygulamalar bu kapsamda yer alıyor.

iPhone telefonunuzda ya da iPad’inizde güvenilir olmayan kurumsal geliştirici hatası ile karşılaştıysanız, yüklemeye çalıştığınız uygulamanın geliştiricisi uygulamaları geliştirmek ve dağıtmak için Apple Developer Enterprise Program‘ı kullanıyor demektir.

Apple iPhone ve iPad cihazlarda uygulamaya güvenme işlemi

Güvenilir olmayan kurumsal geliştirici uyarısına sahip uygulamaları yüklemek ve güvenmek için şu adımları izleyin;

 1. Ayarlar menüsüne gidin.iPhone'da uygulamaya güvenme aşamaları - Ayalar
 2. Genel bölümüne dokunun. iPhone'da uygulamaya güvenme aşamaları - Genel
 3. VPN ve Aygıt Yönetimi seçeneğine dokunun. iPhone'da uygulamaya güvenme aşamaları - VPN ve Aygıt Yönetimi
 4. Kurumsal Uygulama başlığı altına bakın. Burada yüklediğiniz uygulamanın geliştiricisinin ismini göreceksiniz. Bu isme dokunarak Güven seçeneğini onaylayın.

  iPhone'da uygulamaya güvenme
  iPhone’da uygulamaya güvenme
 5. Menüye giderek uygulamayı açabilir ve kullanabilirsiniz.

iPhone bilinmeyen kaynaklara izin verme

Bilgisayarlarda ve Android işletim sistemlerinde karşılaştığımız “Bilinmeyen kaynaklara izin ver” seçeneği iOS’ta güvenilir olmayan kurumsal geliştirici ismiyle yer alıyor. Yani izin vermek istediğiniz uygulamaları yukarıda yer verdiğimiz rehberi kullanarak yükleyebilirsiniz. İnternet üzerinden dosya indirirken farklı kaynaklara izin vermek istiyorsanız Safari uygulama ayarlarında Güvenlik menüsüne girerek gerekli izinleri sağlayabilirsiniz.

iPhone market dışı uygulama yükleme

App Store’da bulunmayan ve Kurumsal Olmayan Güvenilir Geliştirici izni verilemeyen geliştiricilere ait uygulamalar iPhone’a yüklenemiyor. Bu tür uygulamaları yüklemek için Jailbreak ismi verilen sistemler kullanılıyor ancak bu sistem hem güvenlik açısından hem de cihaz sağlığı açısından zararlı.

iPhone market dışı uygulama yükleme konusunda kullanıcılardan çok fazla talep alan Apple, bu tür bir geliştirme üzerinde çalışıyor. Apple analizleriyle tanınan Mark Gurman’a göre 2024’ün ilk çeyreği itibariyle iOS işletim sisteminde uygulama yüklemek için diğer uygulama marketleri de kullanılabilecek. Böylelikle App Store’da yer almayan ancak diğer uygulama marketlerinde bulunan uygulamalar iPhone ve iPad’lere yüklenebilecek. Apple’ın üzerinde çalıştığı bu geliştirmenin yakın zamanda tamamlanması, öncelikle test amacıyla geliştiricilere açılması, sonrasında da kararlı sürümün yeni bir iOS güncellemesi ile kullanıcılara dağıtılması bekleniyor.

İçeriğimizde iOS dış kaynaklardan uygulama yükleme ve güvenilir olmayan kurumsal geliştirici ile ilgili tüm detaylara yer verdik. Sormak ya da bizimle paylaşmak istediğiniz detayları aşağıda yer alan yorum alanından yazabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek benzer içeriklerimiz;

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir