1. Anasayfa
  2. Otomobil

Honda Jazz Krank Mili Konum Sensörü Değişimi


Honda Jazz Tekleme Sorunu

Otomatik Vites 2003 Model Honda Jazz’ın sürüş esnasında gaza yüklendiğimiz zaman tekleme yapması ve bazen motorun stop etmesi nedeniyle yapılan bilgisayar testinde “Krank Mili Konum Sensörü Çalışma Aralığı Dışında” hatası veriyor.


Bu yazıda sadece Honda Jazz Krank Mili Pozisyon Sensörü değişimi ile ilgili bilg verilmiştir. Aracınızda bu hata kodunu alıyorsanız buradaki “Krank Mili Konum Sensörü Çalışma Aralığı Dışında Hatası Çözümü başlıklı yazıyı okumadan sensör değişimi yaptırmayın.Bu sensör motorun altında bulunuyor ve sökmesi oldukça basit. Ustanız Lift ile kaldırıp 2 dakika içinde söküyor. Yeni parçayı almaya giderken sökülen sensörü götürün çünkü farklı olması durumunda sensör iade ve değişim yapılmıyor. (Arıza kodu krank pozisyon sensörü arızalıdır sonucu vermesine rağmen arıza nedeni bu değilse -ki bende de arıza nedeninin bu olmadığı ortaya çıktı- parçayı geri almamak için direniyorlar)

Yeni parça; 
Lily Auto Sensor 14550257 
37500-RAA-A01 LILY 
32001134
Fiyatı : 80,00 TL

Parça değişiminden sonra yapılan sürüş testinde aynı problem devam etti. Düşük devirde ilerlerken sorun yok ama gaza hafif yüklenince tekleme yapıyor. Benzinde çok daha hafif tekleme yapıyor ama lpg de gaza yüklenince bariz şekilde tekliyor ve zorlayınca motor stop edip arıza lambası yakıyor. Tekrar çalışmasında veya ilk çalışmada hiç bir problem yok.

Tekrar bilgisayar testine bağlandı ve aynı arıza verdi, arıza kodu silinerek sürüş testine devam edildi. 
Arıza birazcık hafifledi fakat devam ediyor. Benzinle sürüş de daha az tekleme yapıyor. Sorunun LPG sisteminden olup olmadığını anlamak için LPG sistemi de bilgisayar ile kontrol edildi fakat her hangi bir arıza kaydı çıkmadı. LPG sisteminde bir arıza görünmüyor.
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (5)

  1. 28 Mart 2017

    Yazıyı baştan okursanız çözümün olduğu yazının linki var.

  2. Benim araçtada aynı sorun var bilgisayara bağlattığımızda krank mili okuyucu sensör arızası oldugunu belirtti ama ben daha değiştirmedim, gelişme varmı peki bu konuda.Lpg taktıktan 3 bin km yol yaptıktan sonra ortaya çıktı.

  3. link açılmıyor yardımcı olurmusunuz

  4. link açılmıyor. aynı sorun bendede var sorunu nasıl çözdünüz acaba ?

  5. Düzeltildi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir