Instagram Virüsleri ve Temizleme Yolları

Instagram Virüsleri ve Temizleme Yolları, genellikle tarayıcılar üzerinden hesabınıza giriş yaptığınızda veya diğer kullanıcılar tarafından gönderilen bilinmeyen linklere tıkladığınızda hesabınıza bulaşan zararlı uygulama türleridir. Ayrıca bu zararlı uygulamalar Trojan virüsü ile birlikte bulaşabilirler.

Instagram hesabınıza bulaşan virüsler, birkaç basit işlemle temizlenebilirler. İlk olarak Chrome tarayıcınız üzerine yüklü olan uzantıları kontrol etmelisiniz. Bu uzantıları Chrome tarayıcınızdan kaldırmalı ve Chrome ayarları üzerinden virüs taraması yapmalısınız.

Truva Atı ve Trojan Virüsleri Zararları

NEDİR BU INSTAGRAM VİRÜSLERİ ?

Son zamanlarda yaygınlaşan Sosyal Medya virüsleri oldukça tehlikeli olabilirler. Kendi adınıza paylaşımlarda bulunma, bilmediğiniz ve tanımadığınız kişileri ve sayfaları takip etmekle yetinmeyip, Trojan ve Truva Atı gibi oldukça tehlikeli virüslerle bilgisayarınıza bilinmeyen uygulamalar yükleyerek şifre, kredi kartı bilgileri gibi oldukça önemli ve hassas bilgilerinizi de ele geçirebilmektedir. Aynı zamanda Hacker, Lamer gibi tehlikeli kişilerin uzaktan bilgisayarınıza bağlanma ihtimali de oldukça yüksek.

PEKİ BU VİRÜSTEN NASIL KURTULABİLİRİM ?

Instagram Virüsleri ve Temizleme Yolları konsunda her şeyden önce hesap güvenliğiniz oldukça önemli. İlk olarak şifrenizi değiştirmek ve iki faktörlü kimlik doğrulama işlemini yapmanız hesap güvenliğiniz açısından en önemli adım olacaktır. Hesabınıza tarayıcılar üzerinden değil de Instagram uygulaması üzerinden giriş yapmanız ve kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. Google Chrome vb. tarayıcılar üzerinden hesabınıza giriş yapmanız, virüs bulaşma riskini çoğaltacaktır.

Virüsten kurtulmak için Chrome vb. tarayıcıları bilgisayarınızdan veya telefonunuzdan kaldırmak işe yaramayacaktır. Virüs bilgisayarınızda veya telefonunuzda bulunmaya ve zararlı uygulamalar yüklemeye devam edecektir. Tarayıcınızdaki eklentileri silmek, hesabınızda adınıza yapılan paylaşımları ve takip listenizdeki bilinmeyen kişileri, sayfaları takip etmeyi durdurabilir ancak şifreleriniz, hassas bilgileriniz gibi önemli unsurları tehlikede tutmaya devam edecektir.

VİRÜSÜ HESABIMDAN ve BİLGİSAYARIMDAN NASIL SİLERİM ?

Bu zararlı yazılımları ve virüsleri temizlemek için bilgisayar kullanmanız gerekiyor. Mobil üzerinden detaylı virüs temizliği yapmanız pek mümkün olmayacaktır.

İlk olarak Google Chrome, Microsoft Edge, Mozilla Firefox, Yandex vb. tarayıcılarınızın eklentilerini kontrol etmeniz, bilmediğiniz veya “bunu ben yüklemedim” dediğiniz uzantılar varsa tarayıcınızdan kaldırmanız gerekmektedir. Tarayıcınızda kalıcı uzantı ve eklenti temizliği yapmak için Windows klasörünüzden işlem yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Bu işlemi yaparken Chrome tarayıcınızın kapalı olmasına ve arka planda çalışmadığına dikkat edin. Chrome tarayıcınızda uzantıları temizlemek için izleyeceğiniz yol;

C:\Users\(KullanıcıAdınız)\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default

Buradaki “Default” klasörünü silmeniz uzantıları ve eklentileri bilgisayarınızdan ve tarayıcınızdan silmiş olacaktır ve bu şekilde zararlı tarayıcı uygulamalarından kurtulmuş olacaksınız.

NOT: Windows üzerinde %Appdata% klasörü genellikle gizli dosya olarak görünmektedir. Bilgisayarınızda gizli klasörleri nasıl açacağınız konusunda bu Linke tıklayarak yardım alabilirsiniz.

Bu işlemlerin ardından Windows üzerinden derin tarama yaparak virüs taraması yapmalısınız. Ayrıca 3ncü taraf antivirüs yazılımlarını da tercih edebilirsiniz. Malwarebytes Anti-Malware programı bu virüslerden kurtulmanız için en sağlıklı antivirüs yazılımıdır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir