İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilecekler
  1. Anasayfa
  2. İpucu

İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilecekler

İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilecekler

İnternetten alışveriş yapmak son zamanlarda pandemi süreci ile birlikte büyük bir artış göstermiştir. Pek çok vatandaş mağaza mağaza gezmek yerine internet üzerinde alışveriş yapmayı çok daha mantıklı ve yararlı bulmaktadır. Bu sayede hem vakitten tasarruf edilmekte hem de enerjiden. Her ne kadar yararları olan bir aktivite olsa dahi internet üzerinden alışveriş yapmanın da çeşitli zararları olabilmektedir. Bu eksi durumlar ile karşılaşmamak adına dikkat edilmesi gerekli olan bazı noktalar bulunmaktadır. 

Doğru Siteyi Bulun

İnternet alışverişlerinde dikkat edilmesi gereken ilk ve en önemli noktalardan biri güvenli bir internet sitesi bulmaktır. Alışveriş yapılmak istenilen sitenin güvenilir bir site olduğundan emin olmak gerekmektedir. İnternet üzerinden alışveriş yapacak olan kişilerin ilk olarak bu noktaya dikkat etmesi gerekmektedir. Her alışveriş yapılabilen site güvenilir bir site değildir. Adres satırlarında yeşil tik onayı olan siteler alışveriş yapabilmek için en uygun olan sitelerdir. Bu tip onaylara sahip olan sitelerden yapılan alışverişler diğerlerine göre çok daha güvenli bir şekilde tamamlanabilmektedir. 

Adı duyulmayan sitelerden uzak durulmalıdır. Az bilinen henüz kurumsallaşmamış olan sitelerden uzak durmak herhangi bir problemle karşılaşmamak adına yararlı olacaktır. Online alışveriş süreci içerisinde herhangi bir problemle karşılaşmamak adına bilindik online siteler üzerinden alışveriş yapmak yararlı olmaktadır. İnternet üzerinden alışveriş yapılırken güvenli alışveriş sitelerinde SSL sertifikasının var olup olmadığına dikkat etmek gerekmektedir. Bu sitelerde yapılan alışverişlerde çok daha güvenli bir şekilde işlem yapabilmek mümkündür. 

Güvenli Ödeme Yöntemlerini Tercih Edin

Online alışveriş sitelerinde pek çok farklı ödeme yöntemleri ile ödemeler kabul edilmektedir. Güvenilir siteler üzerinden kişisel bilgiler verilerek alışverişler gerçekleştirilebilmektedir. Ancak buna rağmen insanlar kendi kişisel bilgilerini vermek istememektedir. Bu durumda kişiler sanal kartlar kullanabilmektedirler. Çok çeşitli online alışveriş sitesinde sanal kartlar ile birlikte ödemeler gerçekleştirilebilmektedir. Bu sayede kişilerin kişisel bilgileri güvende kalmakta ve olası herhangi bir problem ile karşılaşma durumu engellenmektedir. 

Güvenli alışveriş siteleri hiçbir şekilde insanların kartlarının şifrelerine ihtiyaç duymaz. Bu nedenle bu tip bir bilgi isteyen alışveriş sitesinden hızla uzak durulması gerekmektedir. Bu noktalar ile tüketiciler kötü niyetli oluşumlardan korunabileceklerdir. Gerekli güvenlik önlemlerini taşımakta olan sitelerde alışveriş yapmak çok daha sağlıklı olacaktır. Online alışveriş gerçekleştirilirken her zaman güvenli ödeme yöntemleri tercih edilmelidir. Bu sayede kişiler gönül rahatlığı ile alışveriş yapabileceklerdir. 

Cayma Hakkınızı Kullanabilirsiniz 

İnternetten alışveriş yapan kişiler her zaman aldıklarından memnun kalmayabilmektedirler. Bu durumda cayma hakkı devreye giriyor. Kişiler aldıkları üründen memnun kalmadıklarında, eksik ya da istenmeyen bir durumlar karşılaştıklarında ürünü geri iade edebilmeleri gerekmektedir. Ürün yoldayken ya da kişilerin eline ulaşmışken dahi cayma hakkı kullanılabilmelidir. Bu şekilde ürün iadesi gerçekleştirilebilecek ve güvenli bir şekilde alışveriş tamamlanmış olacaktır. 

Sık Sorulan Sorular 

İnternetten dolandırıldığında ne yapılmalı?

Dolandırıcı bilgileri ile zaman kaybetmeden savcılığa başvurulmalıdır.

Dolandırma engellenir mi?

Antivirüs, bilinmeyen sitelere girmeme gibi noktaların yanında mutlaka internet kullanımı hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir