1. Anasayfa
  2. İpucu

İnternetten İkamet Adresi Taşıma (Dolu Adrese)


Mevcut durumda başka birinin oturduğu adrese e-devlet üzerinden ikamet adresi taşıma yöntemi.

    Bu Yöntem ile adres değişikliği yapabilmeniz için, taşınacağınız adreste hali hazırda kayıtlı olan kişinin e-devlete giriş yaparak muvafakat vermesi gerekiyor. Adreste mevcut oturan kişi sizin TC’nize izin verdikten sonra siz de kendi e-devlet şifrenizle giriş yaparak, “Adres Değişikliği Bildirimi (Birlikte Oturma İçin / Muvafakatlı)” bölümünden işlem yapmanız gerekiyor.

 ADRESİNİZİ TAŞIYACAĞINIZ EVDE OTURAN BAŞKA BİRİ VARSA UYGULAMANIZ GEREKEN ADIMLAR;

(E-Devlet Mobil uygulamasında seçenekler aktif değilse, mobil tarayıcı veya bilgisayardan giriş yaparak işlemleri yapın)

1. Taşınacağınız adreste ikamet eden kişi (muvafakat verecek olan) e-devlete giriş yapıyor.


2. Arama Kutusuna “muvafakat” yazın ve çıkan sonuçlardan “Adres Beyanı İçin Muvafakat Verme” seçeneğine girin.


3. Açılan sayfanın sağ üst köşesinden “yeni muvakat” seçeneğine tıklayın/dokunun. Buradan sizin adresinize taşınacak kişiye izin vereceğiz.


4. Bu sayfada metni okuyup “onay kutucuğunu” işaretleyin. Ardından alt kısımdan adresinizi kontrol edin ve en altta bulunan “Adres Beyanı İçin Muvafakat Ver” seçeneğiyle devam edin.


5. Açılan sayfaya adrese kabul edilecek kişinin T.C. Kimlik Numarasını, Adını ve Soyadını yazın. Daha sonra alt bölümden SMS ile Doğrulama seçeneğini seçin. Bu yöntemle adresine birisini kabul edecek kişiye e-devlet üzerinden onay kodu gelecek ve kodun buraya girilmesi gerekiyor. Ayrıca yeni tip kimlik kartınızın seri numarasını veya eski tip kimliğiniz varsa onun seri ve cüzdan numarasını birleşik olarak yazın.6.Devamında gelen SMS doğrulama kodunu ilgili yere girin ve işleminizi tamamlayın. İşlem sonrasında telefona SMS olarak bilgi gelecektir. İlgili kişinin 10 gün içerisinde adresini sizin oturduğunuz adrese alması gerekiyor.


7. Adresini sizin yanınıza alacak kişi e-devlete girecek ve arama kutusuna “ikamet” yazacak. Çıkan sonuçlardan “Adres Değişikliği Bildirimi (Birlikte Oturma İçin / Muvafakatlı) ” seçeneğini girecek.


Açılan sayfada muvafakat verilen kişi için adres bildir seçeneği aktif olacaktır. Aktif olması 10-15 dakika sürebilir. Ayrıca bu yöntem yayınlanma dönemindeki adımları içerir ve nüfus müdürlüğü zaman zaman bu hizmeti devre dışı bırakabilmektedir.


E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir