1. Anasayfa
  2. Güncel

İnternetten İndirimli Alışveriş Yapma Yolları


E Ticaret sektörü Dünya ülkeleri ile birlikte ülkemizde de gün geçtikçe büyümeye devam ediyor. İnternet kullanan herkes alışveriş yapmayacak olsa bile fiyat, özellik ve ürün hakkında kullanıcı yorumlarını öğrenmek için mutlaka bir araştırma içine giriyor. Bu yazıda fazla uzatmadan internetten alışveriş konusunda kısa bir rehber sunacağız. İster daha önce hiç internetten alışveriş yapmamış olsun ister de tecrübeli ama indirimli alışveriş hakkında bilgi arıyor olun yazımızdan yaralanabiğeceğinizi düşünüyorum. Ne alacağını bilmeyen ama yine de ucuza bişeyler almak isteyenlere pek bişey çıkmaz onlar bilindik fırsat sitelerinden fırsat kovalamaya devam edebilir.

1. Yurtdışı Alışveriş Siteleri Çok Mu Ucuz? Nasıl Alışveriş Yapılıyor?

İlk olarak internetten indirimli ve ucuz alışveriş yapma deyince son zamanların furyası Çin kaynaklı dhgate,aliexpress,geek,dx, ebay gibi veya amazon gibi siteler ön plana çıkıyor. Fakat şunu belirtmek isterim ki globalleşen Dünyamızda ( fok balıkları gerçekten çok yalnız zaten de) özellikle internetten satılan ürünler söz konusu olunca fiyatlar artık birbirine yakın hale geldi. Buna ek olarak perakende olarak alacağınız bir ürün ücretsiz kargo da olsa örneğin Çin veya Kore’den gelmesi ortalama 1 ay sürüyor. Tabi bunun yanında fiyat limitleri veya ürün sayısı gibi nedenlerle gümrükte takılması vs gibi risklerde hariç. Türkiye’de nadir bulunan ve Çin sitelerinin 2-3 katı fiyatalara satılan benim gibi cins kullanıcılara hitap eden elektronik ürünler hariç  ufak tefek alışverişler için yurtdışından alışveriş yapmayı gerekli bulmuyorum.

Yurtdışı Sitelerinden Nasıl Alışveriş Yapılıyor?

Bunun haricinde yurtdışından alışveriş yaparken yukarıda bahsettiğim ve ona benzer sitelerden alım yaparken dikkat etmeniz gereken ürün ve satıcı hakkındaki yorumlardır. Çünkü e ticaret sitelerinin tamamı artık tedarikçi ve alıcı arasında bir köprü oldu ve tek fonksiyonu alternatif ürünleri bir araya getirip bizim gibi binbir türlü para harcama heveslilerine ürün ve satıcı hakkında bir profil oluşturma hizmeti veriyor.

Yurtdışı Sitelerden İndirimli Alışveriş Nasıl Yapılır?
Bahsettiğim sitelerden indirimli alışveriş yapmak için;
1. Alacağınız Ürüne Karar Verin
2. Farklı yurtdışı e-ticaret sitelerinden ve bu siteler içinde bulunan farklı satıcılardan ürünlerin fiyatlarını karşılaştırın.
3. Bu sitelerin alışveriş ile ilgili indirim, hediye çeki vs gibi indirim ve kampanyaları olup olmadığına sitelerinden bakın.
4. donanımhaber başta olmak üzere yurtdışı alışveriş ile ilgili sıcak fırsatlar ve hediye kuponu- indirim çeki arayın. Bulursanız ne ala ama dediğim gibi bi üst yazıdaki gereklilikler yoksa yurtdışından alışveriş çok da cazip değil.

2. Yutiçi Sitelerden İndirimli Alışveriş Yapma Taktikleri
Yazımızın asıl konusuna dönecek olursak ülkemizde internet üzerinden alışveriş siteleri de pazarı da oldukça büyük ve büyüyor. Bu büyüme elbette alıcılar için büyük avantajlar sağlıyor. (Satıcıların rekabet ve aracı olan sitelerin hortumları nedeniyle yaşadığı mağduriyetler başka bir makale konusu olur.)
Artık hemen hemen her iş yeri sahibi mevcut gerçek satış ofisine ek olarak sahibinden,  gittigidiyor, n11, sanalpazar ( hatta son zamanlarda hepsiburada sitesi de bu yöne yöneldi ) vb satış sitelerine de bir dükkan kirası kadar da para vererek sanal dükkan açıyor.
Şimdi internet üzerinden hem indirimli hem de sorunsuz bir alışveriş yapmak için hangi adımları izlemek gerekiyor buna bakalım.

1. Ürün Seçme
Ürün Seçme konusunda internet üzerinde kısa bir vakit harcama ile karar vermek oldukça basit. bilio, karşılaştır gibi siteler size aradığınız marka, özellik ve fiyatlarda olan ürünleri seçmenize yardımcı olur. Bu sitelerde kullanıcı yorumları yetersiz olabilir bunun için popüler alışveriş sitelerden alacağınız ürün hakkında daha önce alan kullanıcıların yorumlarını mutlaka okuyun.
Ben ellemeden almam diyenlerdenseniz imkân varsa teknoloji mağazalarında gidip ürünleri elleyebilirsiniz. Orda size kimse alıcı mısın sorucu musun demez.

2. Fiyat Araştırma

Alacağınız ürüne karar verdikten sonra aradığınız ürünün ismini google yazın ve bi arama yapın. Sadece fiyat araştırma sitelerine güvenmeyin çünkü hepsi sponsorlu olduğu için tüm fiyatlar yansımaya bilir. Fiyat araştırma siteleri (enucuz,akakce,bilio,cimri vb) ne ek olarak güvenilir bulduğunuz sitelere girip fiyatlara bakın. Ayrıca burdaki ürün ve satıcı yorumlarını da mutlaka inceleyin.

3. Daha fazla indirim istiyorum

Şimdi ürün ve fiyat hakkında baya bilgi sahibi oldunuz. Artık karar aşamasındasınız işte burada devreye giren şey kampnaya, indirim kuponu ve hediye çekleri. Bunlarla ilgili sizin alışveriş ve şahsınıza münhasır kriterleriniz için almayı düşündüğünüz sitenin kampanyalar sayfasına bakın. Ek olarak ödeme yönteminize göre ve elinizdeki karta özel kampanyalar için kartınızın sitesindeki kampanyalar sayfasına bakın. Bu adımdan sonra da son olarak yine donanımhaber forumu başta olmak üzere hediye çeki -kupon satış bölümünden alacağınız ürünle ilgili (bazı kuponlar bazı ürünler için geçerlidir) indirimli kuponları satışlarına bakın. Örneğin 100 TL harcama koşulu ile 30 TL indirim sağlayan bir kupon veya hesap 5 TL gibi fiyatlara satılıyor. Bunun yanında %30-40 a kadar indirim sağlayan kupon ve hesaplar satılıyor. Bunları satan kişiler hakkında da olumlu olumsuz yorumları dikkate alın.

Burada uyarmak isterimki kupon tanımlı alışveriş sitesi hesabı satın alırken dikkat edilmesi gereken noktalar var. Bunlar;
hesap e posta ve telefonu size hesabı satan kişiye tanımlıdır ve şifreyi size varsede daha sonra değiştirebilir.
Kredi kartınızı bu hesaba kayıt etmeyin hesabı heri aldıktan sonra hampalama olabilir. (Mutlaka bi şekilde mağduriyetler giderili ama uğraşmak zorunda kalırsınız)
Bunu aşmak için paypal ödeme yapmak daha sağlıklı.

Gördüğünüz gibi alışveriş kolay bir şey değil fakat biraz özenle yapılmış bir alışveriş sizi ileride ürünle ilgili veya alım esnası-sonrası yaşanacak bir çok sorundan kurtarır. Alışveriş yaparken tek veya öncelikli kriter asla fiyat olmamalı. Burda amaç kazık yememek. Kazığı kimi fiyatla atar kimi ürünle atar. Burda önemli olan fiyatını hakeden bir ürün bulup sorunsuz bir alışveriş yapmak. Herkese iyi alışverişler.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir