Kepçe Operatörü Nasıl Olunur?
  1. Anasayfa
  2. Nedir?

Kepçe Operatörü Nasıl Olunur?

Kepçe operatörü mesleği ülkemizde cazip maaşları sebebiyle şantiyeler ve iş sahaları için en çok tercih edilen mesleklerden biri olma özelliği taşımaktadır. İş makinesi operatörleri arasından kepçe operatörü özellikle kepçe iş makinesi alanında uzmanlaşmış operatörleri temsil etmektedir.

 

Kepçe Operatörü Ne İş Yapar?

Kepçe iş makineleri birçok alanda lazım olan ve kullanılan bir makinedir. Kepçe operatörleri ise kepçe iş makinesini kullanan kişilere verilen meslek adıdır. Kepçe operatörü mesleğini yerine getiren kişiler genel olarak kum, toprak, taş, hafriyat, gübre ve çakıl gibi malzemeleri kepçe iş makinesi ile kaldırırlar ve gerekli yerlere taşırlar. Kepçe operatörleri aynı zamanda enkaz temizleme ve artık temizleme için de görev yapar. Kepçe operatörü görevleri şu şekildedir:

 

  • Taşınması mümkün olmayan malzemeleri plan doğrultusunda kepçeye yüklemek ve taşımak,
  • Malzemeleri bir noktadan diğer noktaya taşımak ya da kamyona yüklemek,
  • Kepçe makinesini çalıştırmak ve iş alanına götürmek, iş bittikten sonra yine park yerine bırakmak,
  • Kepçenin güvenli bir şekilde malzemeyi indirip kaldırmasından sorumlu olmak,
  • Taşınan malzemelerin hangi malzemeler olduğu, taşımanın hangi ağırlıkta / kaç sefer gerçekleştiği ve saat kaçta taşındığı gibi bilgiler içeren kayıt defterini tutmak,

kepçe operatörü görevlerindendir. Bu görevleri yerine getirebilmek için kepçe operatörünün fiziksel koordinasyonlarının düzgün olması gerekir.

Kepçe Operatörü şantiye
Kepçe Operatörü Nasıl Olunur

 

Kepçe Operatörü Olmak İçin Ne Gereklidir?

Kepçe operatörü nasıl olunur sorusu iyi bir maaş getirisi olan kepçe operatörü mesleği için merak edilen bir konudur. Kepçe operatörü olmak G sınıf ehliyet zorunluluğu bulunur. G tipi ehliyete sahip kişiler kepçe operatörü olarak çalışmak için en gerekli yeterliliğe sahip olmuş olurlar. 

 

Kepçe operatörü olmak isteyen kişiler ayrıca iş makinesi eğitimi almış kişiler olursa iş arama konusunda sıkıntı yaşamazlar. Ancak iş makinesi ehliyeti alarak kepçe operatörü olmak isteyenler G sınıfı ehliyete sahip olarak sadece seçtikleri 1 tane iş makinesi kullanma hakkına sahip olurlar. Kepçe makinesi kullanmak için G sınıfı ehliyete sahip olan bir kişi aynı zamanda dozer kullanma hakkına sahip değildir. Kepçe operatörü maaşları 2024 yılı itibariyle ortalama olarak 44500 TL olarak belirtilmiştir.

 

Sık Sorulan Sorular

Kepçe operatörü olmak için ne yapmalı?

Sürücü kursuna kayıt olarak G sınıfı ehliyet alınmalıdır.

 

Kepçe operatörü başka hangi araçları kullanabilir?

Forklift, kepçe, traktör gibi araçları da kullanabilmektedir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir