Kış Lastiği Ne Zaman Takılmalı?
  1. Anasayfa
  2. Otomobil

Kış Lastiği Ne Zaman Takılmalı?

Kış Lastiği Ne Zaman Takılmalı?

Kış lastiği havaların soğumasıyla birlikte arabalara takılması gerekir. Hava sıcaklığı yaklaşık 7° C’nin altına düştüğü zaman artık yaz lastiklerinin çıkarılması ve yerine kış lastiklerinin takılması gerekir. Değişken hava koşullarına hazır olmak için kış sertifikasına sahip lastikler takılmalıdır. Kış lastikleri, çok düşük sıcaklıklara kadar dayanabilen maddelerden yapılmıştır.

Kış Lastiği Neden Gereklidir?

Kış lastiği kullanımı kış aylarında soğukların gelmesiyle yapılması gereken bir uygulamadır. Özellikle şehir içinde ve şehirlerarası yolculuk yapan araçlarda kış geldiği zaman değiştirilmesi zorunludur. Her şehirde ve her bölgede kış şartları aynı olmasa da kış lastiği tüm şehirler için zorunlu bir uygulamadır. Kış geldiği zaman lastiklerde değişiklik yapılmazsa ve kış lastikleri takılmazsa araç sahiplerine belli bir para cezası da gelir.

Kış aylarında soğuğun artmasıyla birlikte zorlu hava şartları da görülmeye başlar. Yollar genelde asfalttan yapıldığı için kar, yağmur ya da dolu gibi yağışlar görüldüğü zaman yollarda kayganlaşmalar görülür. Arabalar için kayganlaşan yollar üzerinde kaymaya başladığı zaman kaza oranı artar. Kış aylarında lastiklerde oluşan kaymalar yüzünden çok fazla zincirleme kaza da görülür. Kış lastiklerinin özellikleri ve yapılan malzemeleri sayesinde bu zorlu yollara tutuş özelliği de normal lastiklere göre daha fazladır. 

Hangi Araçlarda Kış Lastiği Gereklidir?

Kış lastiğini kış mevsiminde çok soğuk günlerde araç kullanacak her araç sahibinin yaptırması gerekir. Yazlık yerlerde kış mevsiminde çok düşük sıcaklıklar görülmese de yağmurun yolları ıslatmasından dolayı ortaya kötü sonuçlar çıkmaması için takılması gerekir. 

Kış lastiğini özellikte otobüs, kamyon, tanker ve çekici gibi büyük ve uzun mesafeli yolculuk yapan araçların taktırması gerekir. Bununla birlikte seyir halinde herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmamak için otomobiller, minibüsler ve kamyonetler de taktırmalıdır. Kış lastiği takımı zorunludur. Olası kazaların, can ve mal kayıplarının önüne geçilmesi için her araç sahibinin önem vermesi gereken hassas bir konudur. 

Kış Lastikleri Ne Zaman Takılmalı?

Kış lastiği kullanmak için havanın belli bir derecenin altına inmesi gerekir. Türkiye’de her sene olduğu gibi bu sene de 1 Aralık’ta kış lastikleri değiştirilmelidir. Aralık ayından itibaren 4 ay boyunca da kış lastikleri kullanılmalıdır. Kış lastiğinin çıkarılıp normal lastiğe geçmek için de 1 Nisan beklenmelidir. Zorlu hava koşulları genelde mart sonuna kadar devam ettiği için lastik uygulaması da uzun süre kalmalıdır.

Kış lastiğini takmayan ve zorunlu olan bu kurala uymayan araç sahiplerine ise 2635 TL para cezası kesilmektedir. 1 nisanda da kış lastikleri değiştirilmelidir. Çünkü kış lastiğinin yola tutuş özelliği fazla olduğu için yazın sıcak günlerinde asfaltlarda sıcaklık artışı da fazla olacağı için sürücüler için rahat yolculuk yapılamayabilir. Özellikle yazlık bölgelerde asfalt sıcaklıkları çok artınca kış lastiklerinden ses gelebilir. Kışın normal lastik kullanmak kadar tehlikeli olmasa da rahat bir sürüş için her sene mevsimine uygun lastiklerin kullanılması gerekir. 

Sık Sorulan Sorular

Kış lastiği yazın kullanılır mı?

Hayır çünkü yakıt performansını olumsuz anlamda etkiler. 

Dört mevsimlik yaş kış lastiği midir?

Tam olarak değildir, kış lastiğinin diş kalınlığı daha fazladır.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir