Klavye Temizliği Nasıl Yapılır?
  1. Anasayfa
  2. Bilgisayar

Klavye Temizliği Nasıl Yapılır?

Klavye Temizliği Nasıl Yapılır?

Bilgisayar kullanımı için en önemli araçların başında klavyeler gelmektedir. Ancak sık kullanım ve özellikle havadaki toz parçacıkları yüzünden klavyeler sıklıkla kirlenmektedir. Klavye temizliği yapmak için ise basit yöntemleri tercih edebilirsiniz.

Klavye Neden Temizlenmeli?

Özellikle dizüstü klavyeler kirlilik açısından son derece yüksek boyuttadır. Hatta bu konuda yapılan araştırmalar dizüstü bilgisayar klavyelerinin bir klozete göre 20 bin kat daha kirli olduğunu ortaya koymaktadır. Son zamanlarda virüs gibi salgınlar yüzünden klavye temizliğine çok daha önem vermek gerekmektedir.

Klavye kirlenmesi çeşitli etmenlerden dolayı olabilmektedir. Bir şeyler yemekten, havadaki toz parçacıklarından, sık yazı yazanlar için parmaklarındaki ölü derilerin klavyenin içine düşmesinden gibi sebeplerden ötürü klavyenin içinde büyük kirler birikmektedir. Bu durumda ise klavye temizliği yapmak önemlidir.

Laptop Klavye
Klavye Temizliği

Klavye Nasıl Temizlenir?

Klavye temizliği yapmak için öncelikle bilgisayarın kapalı olması ve fişinin de çekilmiş olması gerekiyor. Ayrıca önemli bilgiler bulunuyorsa bu bilgilerin de yedeklenmesi büyük yarar sağlayacaktır. Elektrik bağlantısının kesilmesi ise sıvı ya da rutubet yüzünden olası bir risk yaratmamak için önemlidir. Bunları yaptıktan sonra ilk adımda tuşlar arasında gözle görünen kırıntılardan kurtulmak gerekecektir. Bunun için laptopu ters bir şekilde çevirin ve kasanın alt kısmına hafif bir şekilde vurun. Bu sayede tuşların arasında kalan büyük parçalardan kurtulabilirsiniz.

Daha sonra ise elektrikli süpürge yardımı ile tuşların arasında kalan tüm toz ve kırıntıları çekebilirsiniz. İşlemi yaparken ise süpürgenin en küçük başlığını kullanmaya dikkat gösterin. Aynı zamanda süpürgeyi de en düşük güç modunda çalıştırmak daha iyi olacaktır çünkü yüksek güçte tuşlar yerinden çıkabilir. Daha sonra ise küçük bir fırça kullanarak, diş fırçası da olabilir, tuşların arasındaki kirleri ve kırıntıları çıkarmanız olacaktır.

Klavye Arasına Girmiş Kirleri Temizlemek

Klavye tuşlarını temizlemek için iç kısımlara girmiş kirleri temizlemek istiyorsanız bu durumda tuşları yerinden sökmeniz gerekir. Ancak bu noktada bazı laptoplar tuş sökümüne izin vermemektedir, bu yüzden tehlikeli durumlar oluşmaması için klavyenin sökülüp sökülmediğini öğrenin. Daha sonra ise sökme işlemini yaparak fırça ya da süpürge yardımı ile tuşları temizleyebilirsiniz. Klavye temizliği için dış görünümü de alkol bazlı temizleyiciler ile bir bez yardımı ile yapabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Klavye temizliği yaparken nelere dikkat etmeli?

Klavyenin içine sıvı deterjan kaçırmamaya, tuşlara sert bir şekilde bastırmamaya dikkat edilmelidir.

 

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir