1. Anasayfa
  2. İpucu

Kombi Filtre Temizleme


 Kombiye giren şebeke suyu ve çıkış yapan sıcak su  boruları içerisinde bulunan filtreleri temizleme yöntemi. 

Dikkat ⚠️ Kombi içindeki basınçlı suyu aşağıda anlatıldığı gibi tahliye ederseniz filtre için boruyu döktüğünüzde etraf kirli su ile kirlenmez. 

1. Kombiye giren ve kombiden çıkan, ucunda vida olan çatal boruların altındaki vanaları kapalı konuma getirin.

2. Mutfak veya banyo sıcak su musluğunu açın. (Kombiden sıcak su giden bir musluk) Ardından kombi altında bulunan mavi renk olan kombiye su basma vanası ile tıpkı basınç azaldığında kombiye su bastığınız gibi su basın. Musluktan biraz su akacak ve basınç bitecek. Su basma vanasını kapatmalı unutma!

3. Basınç düşüp su durduktan sonra vana başlık vidalarını sökerek içlerindeki filtreleri sökün. 

4. Filtreleri su ve yağ çöz – kireç çöz tarzı madde ile eski bir diş fırçası yardımı ile temizleyin. 

5. Filtre yuvalarını da bez ve fırça yardımı ile temizleyerek içlerindeki kurumları silin. 

6. Filtreleri yerlerine takarak vidaları sıkın. 

7. Filtrelerin alt kısmındaki vanaları açın ve su basma vanası ile kombi basıncını gereken düzeye getirin. (İbreli ise ibre yeşil alana gelene kadar  basın, dijital ise ortalama 2 bar veya kombi markanıza göre gereken basınca kadar) 

8. Basınç yerine gelene kadar 10-15 saniye su bastıktan sonra, işlemleri yaparken kombinizi kapatmadıysanız hata verdiği için kapatıp açın veya resetleyin. Kapalı ise de açın. 

İşlem tamam. 

Kombi boru içi filtreleri temizleme işini hallettiniz. Kombi boru filtreleri çok kirli veya tıkalı olursa; petek ısınma sorunu olur.   

Kombi ve Petek Sıcaklığı Nerede Yazar?

Kombiniz yeni model ise sıcaklık ayarlama düğmesini hareket ettirdiğiniz de görünen derece kombi derecesidir. Ayardan sonra görünmeye başlayan derece ise petek içerisindeki suyun sıcaklık derecesidir.


Petekler Isınıp Aniden Soğuyor? 

Kombiyi çalıştırınca petekler ısınıp birden soğumaya başlıyorsa ilk bakmanız gereken bu filtrelerin kirli-tıkalı olması nedeni ile devir daim problemi yaşamasıdır. Kombi altındaki vanalar veya onlardan biri kapalı ise  de aynı problem oluşabilir. Ancak kombinin çalışma sistemi gereği ayarladığınız ısıya petekler ulaştığı zaman kombi durur ve petekler 29-32 arasında (sensör ayarına göre) dereceye düştüğünde tekrar çalışmaya başlar. 

Kombi boru filtreleri kirli olursa ne olur ?

Kombi şebeke suyu giriş ve peteklere çıkış borusu içindeki filtreler kirli olursa kombi verimli çalışmaz. Kombi çıkış ısısı yüksek olur ama Petek ısıları düşük olur. Peteğe giden boru içindeki filtre tıkanmışsa kombi devirdaim dolaşım veya basınç hataları verebilir. 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir