1. Anasayfa
  2. Otomobil

Krank Mili Konum Sensörü Çalışma Aralığı Dışında Hatası Çözümü


Otomatik Vites 2003 Model Honda Jazz’ın sürüş esnasında gaza yüklendiğimiz zaman tekleme yapması ve bazen motorun stop etmesi nedeniyle yapılan bilgisayar testinde “Krank Mili Konum Sensörü Çalışma Aralığı Dışında” hatası veriyor. Ancak bu test sonucuna istinaden yapılan sensör değişimi sonucunda da arıza kodu vermeye devam edebiliyor. Sizlerde bu hata kodunu alıyorsanız sensör veya sensör tesisatı değişimine gitmeden önce yazıyı okumanızda fayda var. 


Krank Mili Konum Sensörü Arızası Hakkında

Bazı ustalar sensör değişimi sonrası arıza kaydının tekrar gelmesinin sebebini sensörün tesisatında da bir arıza olabileceğini değerlendiriyorlar fakat sensör bağlantıları çift bağlantı hattı kullandığı ve bu bağlantılarda problem olması durumunda aracın hiç çalışmaması gerektiğini söyleyen ustalar da var. Sonuç olarak eğer ateşleme sisteminizde (bobin, buji, buji kablosu, şarj dinamosu vs.) kesin olarak bir arıza yok ve son raddede bu parça ile ilgili bir sorun varsa bunun değimi ve fiyatı hakkında bilgi almak için “Honda Jazz Krank Mili Konum Sensörü Değişimi” başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.


Honda Jazz Krank Mili Konum Sensörü Hatası

       


   Aracınızın sürüş esnasında gaza biraz yüklenmeniz durumunda tekleme yapması, bazen stop etmesi gibi nedenlerle yapılan bilgisayar testinde “Krank Mili Konum Sensörü Çalışma Aralığı Dışında” hatası alıyorsanız sensör değişimi yapmadan önce ateşleme sisteminizi kontrol ettirmelisiniz. Zira bu araçların arka bobin veya buji arızası nedeniyle bu arıza kodunu verdiği tecrübe ile öğrenilmiştir.  

Arıza Kodunun Bobin ve Bujilerden Kaynaklanmadığına Emin Olun


               Ya da daha doğrusu arızanın bobin veya bujilerden kaynaklanıp kaynaklanmadığı test edin. Bu testi ustanız ile birlikte sürüşe çıkarak arka taraftaki bobin veya bujilerden (bizdeki sorun sürüş esnasında gaza biraz yüklenince verdiği için arka bobinleri denemekle işe başladık çünkü araç düşük devirde 4 bobin – buji kullanıyor ve devir artınca arka bobin – buji takımı devreye giriyor ve bunlarda arıza olduğu için bunların devreye giriş esnasında tekleme yapıyor.)   hangisinin arızalı olduğunu bulmak için 4 bobin başının bağlantısını keserek (bobin soketlerini sökerek) test yaptık. Zaten bu arka 4 bobin devre dışı kalınca sorun otomatik olarak ortadan kalktı ve teklemenin bunlardan olduğu anlaşılmış oldu. Fakat bobinler biraz pahalı ve toplamda 8 adet olduğu için biz sadece arızalı olan bobin veya bujiyi bulmak istedik ve sökülen 4 ününü sırayla bağlayarak deneme sürüşü yaparak 2 adet bobin bağlandığında tekleme yaptırdığını gördük. Daha sonra usta tespit ettiği 2 bobini sökerek yenileri ile değişim yapıldı. (Bujileri yakın zamandan değiştirdiğimiz için değiştirmedik ki sorun illaki bobinden değil o bobinlerin ucundaki buji veya buji kablolarından da kaynaklanıyor olabilirdi)

Sonuç olarak 8 Bobin ve Buji li Honda Jazz otomobillerde “Krank Mili Konum Sensörü Çalışma Aralığı Dışında” veya “Krank Mili Pozisyon Sensörü Çalışma Aralığı Dışında” gibi hata kodu alırsanız bu arıza kodunun aracın ateşleme sisteminden de kaynaklanıyor olabileceğini hatta büyük ihtimalle öyle olduğunu göz önünde bulundurun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

  1. 28 Mart 2017

    Buradaki sorun sürüş esnasında tekleme yapması ile ilgili ve bu tekleme sebebiyle bilgisayarda verdiği hata. Biz bu sorunu çözerken Arka bobinleri komple söktü. Sonra test sürüşü yaptık hata ve tekleme yapmadı. Sonra arkadaki bobinleri birer birer takarak teste devam ettik. Yani arkadaki 1. Bobini takıp sürdü sorun yok. Sonra 2.yi taktı tekleme yaptı. Yani öndeki 4 bobin düşük devirler için arkadaki 4 ü de devir artınca devreye giriyor. Sadece çalıştırarak değil sürerek test yaptı. Bursa da iseniz ya da gitme imkânı varsa yönlendirevilirim.

  2. aracım da 1 nolu silindir ateşleme hatası diyor, hatayı sildirdim busefer başka bir hata verdi yine elektrikle alakalı.Aracı aldığımdan bu yana bu sorun olduğu için eskiyle kıyaslıyamıyorum. rölantide usta takdı çıkardı hangi bobin olduğunu bulamadı, önleri çıkarınca ses değişiyor ama arkalarda hiçbir şey olmuyordu. Yazınızdan anladığım kadarıyla benim ki de arka bobin ki rölantide ortaya çıkmıyor. Hangi bobinin arızalı olduğunu kendim nasıl bulabilirim, biraz daha ayrıntılı açıklarmısınız. Arkaların hepsini söktüm birinciyi taktım ne olması gerekir ne olursa bozuk demektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir