1. Anasayfa
 2. İpucu

Kuluçka Makinesi Yapımı İçin Gerekli Malzemeler ve Fiyatları


         Kümes hayvanları hobisi olanlar için başlangıç düzeyinde ortalama 30 yumurta kapasiteli otomatik Kuluçka Makinesi yapımını kendi yaptığım deneme üzerinden paylaşıyorum. Makinenin yapımını tamamladım fakat çıkım günü tamamladığı için başarı oranı şuan belli değil, sonucu aldığımda bu bilgi ve makine ile ilgili iyileştirmeler de eklenecektir.


                    Kuluçka Makinesi için kap olarak 40 LT lik bir şeffaf saklama kabı, ısıtma için 3 adet edison (klasik sarı) ampul, nemlendirme için su kabı ve hava sirkilasyonu için çıkma 12V bilgisayar fanı kullandım. Daha sonra ısı kaybını önlemek için kabın dışını esnek izolasyon malzemesi ile kapladım. Geçelim kurulum aşamasına;

Amatör Kuluçka Makinesi Yapmak İçin Gerekli Malzemeler

$ = TL 

 1.  40 LT Şeffaf Saklama Kabı. $25
 2. 3 Adet 40 Watt Sarı Ampul ve vidalanabilir duy ile yeteri kadar kablo. $10
 3. 1 Adet 12V Bilgisayar Fanı ve çalıştırmak için adaptör. (Min 5V max 12v DC adaptör.) (5 V şarj aleti kullanabilirsiniz.) $0
 4. Digital Harici Sensörlü Termostat $50
 5. Nemlendirme için küçük su kabı. $0
 6. Nem Ölçer. $30
 7. Maksimum 30 Yumurtalık Otomatik Çevirme sistemi ve Adaptörü. $90 (Günlük manuel çevirme yapacaksanız, yumurta kolisi de kullanabilirsiniz.)
 8. İzolasyon için Lpg montajında kullanılan esnek kaplama malzemesi.
 9. 220V Sigorta. $10
 10. 1 Adet Bilgisayar fanı 5$

Toplam Ortalama Maliyet: $200-250 TL Burada belirtmek isterim ki piyasa da bir çok sitede tam otomatik olarak ortalama 30-50 kapasiteli amatör kuluçka makinelerini 300 TL – 400 TL arasında fiyatlara bulabilirsiniz. Değerlendirmesini siz yapın.


E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir