1. Anasayfa
 2. Bilgisayar

Laptop Seçimi Nasıl Yapılır ?


Yeni bir diz üstü Laptop Bilgisayar almaya karar verdiniz ve piyasada bulunan bir çok fiyat ve alternatif ürün arasından nasıl seçim yapacağınızı ve ihtiyaçlarınıza göre hangi laptopun işinizi göreceği hakkında yeterli bilgiye sahipseniz bu yazımız size göre.  İhtiyacınız olan laptop u bulabilmeniz için basit bir rehber.Dizüstü bilgisayar almaya karar verdikten sonra ürünü seçmek için ilk yapmanız gereken ihtiyaçlarınızı belirlemelisiniz ki bu ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek özelliklerde bir laptop almanız gerekir. eğer Diz Üstü ve Masa üstü bilgisayar seçimi konusunda kararsız iseniz Dizüstü Laptop Bilgisayarların Artı ve Eksileri” başlıklı yazıyı okumanız size yardımcı olabilir.


Başlamadan önce laptopun ana kullanım amacını düşünün. Temel olarak diz üstü bilgisayarı ne iş yapmak için alacaksınız ?  Ve aradığınız özellikler neler. Örneğin DVD okuyucu yazıcı gibi bir donanıma ihtiyacınıza ihtiyacınız yoksa o zaman notebook diye tabir edilen ve laptoptan daha ince ve şık olan ürünlere yönelebilirsiniz.1. KULLANIM AMACINIZI BELİRLEYİN

İlk adımımız kullanım amacınızı belirlemek. Kullanım amaçlarını 4 ana kategoriye ayırabiliriz. Sizin ihtiyaçlarınız birden fazla kategoriye girebilir. Ama üstteki kategoriler alttaki kategorilerin sahip olduğu özellikleri kapsayacak şekilde sıralıyorum. Örneğin Oyun amaçlı laptop alırsanız altında bulunan ofis ve internet amaçlı kullanılacak işleri de rahatlıkla görebilecek bir bilgisayar almış olursunuz.

 • PRODÜKSİYON : Öncelikle medya içerikleri üretimi üretmek, video düzenleme, animasyon üretme gibi profesyonel bir iş istasyonu olarak kullanmak için.
 • OYUN : Öncelikle son çıkan ve büyük boyutlu, zengin efektler içeren oyunlar oynamak için. Bu Laptoplar piyasada GAMER Laptop olarak geçer.
 • OFİS /  ÖĞRENCİ : Öncelikle Ofis programları (Word, excel, power point vb), okul ödevleri gibi akademik görevler ve diğer temel mesleki programlar kullanmak için.
 • İNTERNET : Öncelikle internete girmek, facebook – twitter kullanımı ve internetten video-film izlemek için.
Ayrıca laptop alırken kullanım şartlarına da bağlı olarak ortalama 5 yıl gibi bir süre kullanabileceğinizi dikkate alın. 

  2. BÜTÇENİZİ BELİRLEYİN

  Kullanım amaçlarınıza göre farklılık göstermekle birlikte diz üstü bilgisayarlar 700 TL (2016 için) gibi bir fiyat ile 6.000 TL arasında satılmaktadır.  Prodüksiyon işleri veya iyi bir oyun canavarı en pahalı olanlardır. En ucuz fiyata satılan Amd E1 veya Intel Pentium işlemcili laptoplar en ucuz olanlarıdır ve sadece internete girer (ama youtube da donmadan hd video izlemek biraz güç olabilir) 

  • PRDÜKSİYON :4.000 – 7.500
  • OYUN : 2.000-4.000
  • OFİS / ÖĞRENCİ : 1.200-2.000
  • İNTERNET : 600-1200

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir