1. Anasayfa
  2. İpucu

Memurlar esnaf muafiyet belgesi alabilir mi?


 Esnaf muafiyet belgesi ile el emeği ürünleri üreterek belirli yerlerde veya internette satanlar muhasebe, vergi, fatura gibi işlemlerden muaf olarak açtıkları ticari banka hesabı üzerinden zahmetsiz yapabiliyor.

Memurlara esnaf muafiyet belgesi 


Memurların ticari faaliyet yasağı olmasına rağmen kitap yazarak telif ücreti alabilecekleri ile ilgili bir muafiyet söz konusu. Peki esnaf muafiyet belgesi memurlara verilir mi? Aynı istisna burada da geçerli mi?


Memurlar Esnaf ve Tacir Olamaz

657 sayılı kanunun 28. maddesine göre;

Memurlar Türk Ticaret Kanununa göre (Tacir) veya (Esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamaz, ……

hükmü bulunmaktadır. 


Türk Ticaret Kanununa Göre Esnaf Tanımı

Memurlar kanununda atıfta bulunulan Türk Ticaret kanunu madde 15’e göre esnaf (konu: memurların esnaf muafiyet belgesi alması olduğu için) tanımı;

 İster gezici olsun ister bir dükkânda veya bir sokağın belirli yerlerinde sabit bulunsun, ekonomik faaliyeti sermayesinden fazla bedenî çalışmasına dayanan ve geliri 11 inci maddenin ikinci fıkrası uyarınca çıkarılacak kararnamede gösterilen sınırı aşmayan ve sanat veya ticaretle uğraşan kişi esnaftır. …………

şeklinde yapılmaktadır. Dolayısıyla devlet memurları kanununa göre memurların esnaf sayılabilecek faaliyette bulunması yasak olduğundan ve gelir vergisi kanuna göre belirli kazancı aşmayan kişilerin esnaflık muafiyet belgesi alarak vergi de ödemeyecekleri göz önüne alındığında memurlar esnaf muafiyet belgesi alabiliyor mu cevabının sorusu hayır  olmaktadır.


Esnaf Muafiyet Belgesi Kontrolü

Hali hazırda esnaf muafiyet belgesi için internetten bilgilerini girerek doldurup çıktı alarak imzalayarak vergi dairesine müracaat eden kişinin bu belge kapsamında esnaf (büyük olmayan ticari faaliyet) olduğunu değerlendirmek üzere belirtilen adrese vergi memuru gelerek kontrol ettikten sonra esnaf muafiyet belgesi verilmektedir. Dolayısıyla esnaflıktan muafiyet belgesi Esnaflıktan muafiyeti değil, esnaf olduğu için vergiden muaf olacak gerçek kişiler için sağlanan bir belgedir. Nihayetinde 657 gereği memurlar esnaf sayılacak faaliyette bulunamayacakları için esnaflıktan muafiyet belgesi almayacak kişiler arasındadır.
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir