1. Anasayfa
  2. Nasıl Yapılır?

Mercedes W124 Klima Düğmeleri Panosu Sökme


Mercedes W124’ün Klima Düğmeleri Nasıl Sökülür? – Resimli

Klima, kalorifer kontrol düğmelerinin gece aydınlatmaları tam çalışmıyorsa veya o kısımda bulunan bir düğmeyi değiştirmeniz gerekiyorsa W124’ün teyp üzerinde bulunan bölümün nasıl sökülüp takılacağını öğrenebilirsiniz.
GEREKLİ ALETLER;
  • Yıldız tornavida
  • Pense veya kargaburnu
w124 Kalorifer düğmeleri sökme

NOT: Sadece çevirme düğmelerinin gece aydınlatma ampullerini değiştirmek için paneli sökmenize gerek yoktur. Birinci adımdaki havalandırma düğmelerini söktükten sonra ortasında görünen küçük ampulleri çekip çıkararak, paneli sökmeden değiştirebilirsiniz.

1. Havalandırma düğmelerini kendinize doğru elinizle çekerek sökün.
2. Düğmelerin dibindeki vidaları pense/kargaburnu yardımıyla gevşeterek sökün.
3. Paneli tutarak yerinden çıkarın.


94 Mercedes klima panosu sökme
4. Paneli sökme işlemi bu kadar. Paneli söktükten sonra yapılabilecek tamirler için devam edin.
Mercedes W124 Klima Düğmesi Aydınlatma Ampulleri Nasıl Değiştirilir?
 Hangi aydınlatma ampullerin yanmadığını test etmek için, aracın park lambalarını açın. Resimde görüldüğü gibi, sol taraf ısı ayar düğmesine ışık gönderen ampul yanmıyor. 
W124 Mercedes E200 Klima Düğmeleri aydınlatma
Sol ısı ayar düğmesi aydınlatma ampulünü değiştirmek için sol taraftaki şeffaf plastik daireyi alt ve üst kısımlarındaki damaklardan tornavida yardımı ile dikkatlice kurtararak söküyoruz. 
w124 ısı ayar düğmesi ışığı yanmıyor
Daha sonra sol köşedeki ampulü değiştirerek çalıştığını kontrol ettikten sonra şeffaf halkayı yerine tekrar oturtuyoruz.
E200 klima panosu ışıkları

Tekrar yerine takıyoruz

Mercedes W124 – E200 Park Düğmesi, Isıtma, Aydınlatma Düğmesi Sökme
 Son olarak üst hatta bulunan düğmelerle ilgili bir problem var ve sökmeniz gerekiyor ise resimdeki gibi görünen vidaları sökerek düğme bağlantı kontrollerini veya değişimlerini de yapabilirsiniz.
Başlık ekle

Arka Aydınlatma Düğmesi Değiştirme
 Bu panelde bulunan düğmeleri resimdeki gibi tornavida yardımı ile sökebilirsiniz. Çalışmayan bir düğmeyi yerinden söktükten sonra sokete giden kabloları bağlantı ederek arka kısımda bulunan tavan aydınlatmasının yanıp yanmadığını kontrol edin. (İlk önce arka tavanda bulunan aydınlatma ışığının ampülünün sağlam olduğundan veya oraya elektrik geldiğinden emin olun.)
Eğer problemin düğmeden kaynaklandığından emin iseniz düğmeyi de dikkatli bir şekilde aşağıdaki gibi söküp içindeki oksitlenmeyi silmek, eğilme nedeni ile temas ettirmemesini düzeltip tekrar takabilirsiniz. Sökerken içinden düşecek olan levhaya dikkat edin kaybolmasın. Sökmesi ve takması kolay herhangi bir gergi sistemi içermiyor.
Söküp takma düzeni

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir