Mobil

MSISDN Numarası Öğrenme Yöntemi

MSISDN Numarası Nerede Yazar

msisdn%2Bnumaras%25C4%25B1%2Bnedir
MSISDN numarası aslında sizin cep telefonu numaranızdır. Bu nomara bu adresteki imei numarası ve MSISDN numarası eşleşme sorgusunda kullanılır.

MSISDN nın tam olarak anlamı:  GSM veya UMTS mobil şebekelerinde abonenin tanımlanması ve doğrulanması için operatör tarafından aboneye atanan özel bir numaradır. Kullanıcı telefonunu açtığı zaman, SIM kartın içinde bulunan ve aboneyi tanımlayan IMSI numarası kullanılarak sisteme kayıt yapıldığında, sistem bu bağlantıya, operatör veritabanında belirlenmiş MSISDN numarası atanır.


IMEI ve MSISDN Eşleşme Sorgulama Adresi:  https://www.turkiye.gov.tr/imei-msisdn-eslesme-sorgulama

MSISDN Numarası Nerede Yazar? Bu formda istenen MSISDN numarası yerine yazmanız gereken başında sıfır olmadan 10 haneli cep telefonu numaranızdır.  Örnek olarak 5351121212 gibi.
IMEI-MSISDN Sorgulama Ne İşe Yarar

Orijinal imeisi olan cihaz sizin elinizde olmasına rağmen başka biri tarafından kopyalanır ve başka bir sim kart ile aynı imei numarası şebeke tarafından algılanacağı için ilgili imei numarası BTK tarafından engellenir. Siz de elinizdeki cihaz ile bir cep telefonunu eşleştirirsiniz ve sadece o telefon numarası takılı iken o imei numaralı cihaz çalışır. İşte bu eşleşmeyi sorgulama amacı ile kullanılır. 

 IMEI-MSISDN Sorgulamanın amacı elektronik kimlik bilgisi değiştirilmiş cihazların bir GSM hattı ile eşleşip eşleşmediği bulmaktır.. Elektronik kimlik bilgisi değiştirilmiş cihazla eşleştirme yapılmış bir hat, kayıtlı olan herhangi bir cihazda sorunsuz olarak kullanılabilmektedir.


Bilindiği üzere; yasal ithalat prosedürlerini sağlamasına rağmen bir çok ithalatçı firmanın piyasaya arz ettiği cihazların imei numaralarının kopyalanarak çoğaltılması ve bu kopya imei numaralarına sahip cihazların da GSM işletmecilerin( Avea, Turkcell, Vodafone) şebekelerinden yararlandığının tespit edilmesi nedeniyle, şebekede birden fazla tekrarlayan imei numaralarının hepsi ”Elektronik Kimlik Bilgisi Değiştirilmiş Cihaz” gerekçesiyle iletişime kapatılmış, bu nedenle çok sayıda kullanıcı da mağdur olmuştur.


Sorunun bir an önce çözülmesi noktasında Kurumumuz gerekli teknik çalışmaları tamamlamış bulunmaktadır. Konuyla ilgili olarak; 29/06/2006 tarih ve 2006/TK-77/399 sayılı Kurul Kararıyla, ithalatçı firmalar tarafından bildirilen MSISDN ile Elektronik Kimlik Bilgisi değiştirilmiş cihazın IMEI numarasının eşleştirilmesi ve bu IMEI numarasının sadece bir MSISDN ile kullanımının sağlanması hususuna karar verilmiştir.
Gerçek imei Numarası Nasıl Öğrenilir?


Telefonun arama kısmından *#06# tuşlarsanız telefonun imeisi yazar. Fakat çakma imei ise telefonun gerçek imei numarası bataryanın altındaki etikette yazar.
Hakan

Elektronik Mühendisiyim. Bu sitede yazmaktan sizinle iletişim kurmaktan mutluyum. Sevgilerimle...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu