1. Anasayfa
  2. Nasıl Yapılır?

Otomatik Araba Yokuşlarda BayılıyorOtomatik Araba Rampada Gitmiyor

Otomatik Vites Rampada Gitmiyor!


Otomatik vites araba kullanıcılarından özellikle yarı otomatik kullananlar genelde arabalarının rampalarda veya araba sollamaya çıktıklarında hızlanmadığından veya motorun boğularak yaşadığından şikayetçi.

Roket veya Kick Down Özelliği Nedir ?


Kullandıkları arabanın özelliklerini tam olarak bilmeyen kullanıcılar otomatik vites arabanın yokuşlarda neden git gide yavaşladığını bilemeyebilir ve arabasından soğumaya başlıyor.
Ancak otomatik vites arabaların özellikle bayan sürücüler tarafından bilinmeyen bir özelliği var ki bu da genelde “roket” veya “kick down” olarak adlandırılan vites düşürme özelliğidir. 
Roket özelliği gaz pedalının dibine kadar basılmasıyla aktif olur. Bazı araçlarda gaz pedalının altında roket düğmesini görebilirsiniz.

Otomatik Araba Rampada Bayılıyor!


Örneğin otomatik arabanızla önümüzdeki aracı sollamaya çıktığınız zaman solmamak için gereken hızı kazanmak için gaza basmanız gerekir ancak genelde otomatik araçlar şanzuman yapılandan dolayı (ki manuel ve küçük motorlu araçlarda da aynı problem olur) mevcut yüksek vitese tam olarak motor gücünü aktaramaz ve motor git gide boğulmaya ve siz gaza basdıkça yavaşlamaya başlar.

Otomatik Vites Rampada Nasıl Hızlanır ?


Ancak bu sorunu aşmak için otomatik araçlara eklenen ve kolay kullanılan bir özellik vardır ki bunun ismine de roket özelliği (kick down)diyoruz.
Motor boğmaya başladığı anda gazı sonuna kadar basarsanız araba vites küçültür ve motor kendini toparlayarak daha fazla güç üreterek hızlanmaya başlar. Artık rampa ve sollamalarda otomatik vitesinizle zorlanmadan bu yöntemi öğrendikten sonra çıkabilirsiniz.


Yarı Otomatik Araba Rampada ve Sollamada Hızlanmıyor!


Bu bahsettiğimiz özellik yarı otomatik arabalar için de geçerlidir. Tam otomatik veya yarı otomatik arabanın aniden hızlı bir şekilde hızlanmasını istiyorsanız gazı hızlı bir şekilde kökleyin ve gaz pedalının dibindeki roket pedalının devreye girerken vites düşürüp arabanın devir yükselttiğini göreceksiniz.
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir