İpucu

Pandalar Hakkında. Pandalar Yalnız mı?

Pandalar dünya üzerinde çok eski bir geçmişe sahiptirler.

Yaklaşık 2 milyon yıldır yeryüzünde olduğu tahmin edilen pandalar hayvanlar arasında yavrusuna karşı en sevecen davranan canlılardır.

Hayvanları çok seven veya pek arası iyi olmayan herkes tarafından çok sevimli bulunan bu canlılar zararsız olmasına rağmen, her canlı gibi köşeye sıkıştırıldığını hissettiğinde veya yavrusuna zarar verileceğini düşündüğünde kendini ve yavrusunu savunmayı iyi bilir.

 

En Sevimli Hayvan Pandalar

En Sevimli Hayvan Pandalar

Yapılan anketlerde açık ara Dünya’nın en sevimli hayvanı seçilen pandalar birçok çizgi film, animasyon ve sinema filmlerinin konusu olmuştur. Ülkemizde özellikle belli bir nesle ait çocukların dondurma markası logolarından görüp sevdiği pandalar, adeta peluş bir oyuncağa sahip görüntüsüyle görür görmez herkesin sevgisini kazanan bir canlı olmuştur.

Daha geçtiğimiz senelerde DNA analizleri yapılan bu canlıların, küçük pandalar da düşünüldüğünde  “rakun mu yoksa ayıgiller familyasından mı?” sorusuna yanıt aramak adına moleküler biyolojik araştırmalar sonunda şimdilik ayıgiller familyasından olduğuna karar verilmiştir. Fakat bazı bilim adamları henüz bu sevimli canlıların ait olduğu bir familya olduğunu düşünmüyor. Belki de pandaların yalnızlığı sadece sayı anlamında değil kendilerine henüz bir aile bulamamalarından bile kaynaklanıyor olabilir.

Kafasının şekli yuvarlağımsı, beyaz renk de olan pandaların burnu kısa ve siyah renktedir. Kulakları kafasına göre küçük bir görüntüdedir. Gözlerinin etrafındaki siyah halka aşağı doğru hafif uzamakta ve adeta hüzünlü bir bakış veya gözyaşı havası vermektedir.

Tamamına yakın kısmı Çin’de bulunan bu canlıların sayısı on yıl önce 1600 civarından bugün 1900 gibi bir sayıya yükselse de hala soyu tükenme tehlikesi altındadır. İnsanlar dışında doğal düşmanları yoktur. Günümüz de panda öldürmenin cezası idamdır. Maalesef insanoğlu sırf postunu satıp para kazanmak adına Dünya’nın en sevilen canlılarından birini katledip yalnızlığa, hatta belki de tamamen yok olmasına doğru itmiştir. pandalar bir insan klişesi olarak “böyle bir Dünya’ya çocuk getirmek istemiyorum” dercesine senede sadece bir defa, o da erkek cinsinin isteği dahilinde çiftleşiyorlar.

Tabi sadece insanoğlunun para kazanma hırsıyla bu canlıların katletmesinden değil, cüsselerinin tersine çok narin bir duygu yapısına sahip olan pandaları gürültü bile çok üzebilir ve oluşabilecek stresten onları ölüme bile götüren hastalıklar oluşabilir.

Pandalar Yalnız mıdır?

Gittikçe kabalaşmanın prim yaptığı, karşılıklı anlayış duygusunun yerini bağnazlığın aldığı, hayvanat bahçesinde bulunan hayvan sayısını onları öldürerek dengelediğimiz, halen daha kozmetik sektörü devam etsin diye fok benzeri deniz canlılarını baltalarla parçalayarak yok etmeye devam ettiğimiz ve maalesef bunun gibi yüzlerce örnek verebileceğimiz bir Dünya’da, benim kanaatim böyle duygu yüklü ve hassas bir canlı olan pandalar yalnızdırlar. İnsan olmanın ayrıcalığı sadece fiziksel özellikler ve düşünebilmek değil aynı zamanda bütün canlılara karşı adalet duygusunu devam ettirebilmektir. Ne güzel ki Dünya’da benzer duygular barındıran insanlar da var.

Hakan

Elektronik Mühendisiyim. Bu sitede yazmaktan sizinle iletişim kurmaktan mutluyum. Sevgilerimle...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu