Pas Lekesi Nasıl Çıkarılır, Pas Lekesi Çıkarma Yöntemleri
  1. Anasayfa
  2. Yaşam

Pas Lekesi Nasıl Çıkarılır, Pas Lekesi Çıkarma Yöntemleri

Pas Lekesi Nasıl Çıkarılır, Pas Lekesi Çıkarma Yöntemleri

Pas lekesi çıkarma genelde çıkarılması en zor lekeler arasında yer almaktadır. Pas lekesi oluştuğunda kötü bir görünüm oluşmakta hem de sağlık açısından da risk oluşturabilmektedir. Pas lekelerinden kurtulmak için ise basit yöntemler deneyebilirsiniz.

Pas Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Pas lekesi çıkarmak çoğu zaman en çok sorun yaratan durumlardır. Özellikle mutfak ve banyo gibi alanlarda paslanma sıklıkla görülmektedir ve bu durum hijyen koşulları açısından sorunlar yaratabilmektedir. Bunun yanında fayans, demir ve krom üzerinde de pas lekelenmesi görülmekte ve dikkatli olunmadığında bu lekeler kıyafetlere bulaşabilmektedir. Basit yöntemler ile pas lekelerini çıkarabilmeniz için mümkün olmaktadır.

Pas Lekesi Çıkarma Yöntemleri Neler?

Pas lekesi çıkarma yöntemleri hızlı ve pratik şekilde uygulayabileceğiniz yöntemlerden oluşuyor. Pas lekelerinden kurtulmak için uygulayacağınız yöntemler şu şekilde;

  • Pas lekelerini çıkarmak için en etkili yöntemlerden birisi tuz ve limon kullanımıdır. Bunun için paslı olan bölgeye öncelikle bir miktar tuz dökün. Tuzun hafif bir tepe yapmasını sağlayın. Daha sonra taze limonu bu tuz birikintisi üzerine sıkın. Tuz ile limon suyu tepkimeye girecek ve hafif bir kabarma sonrasında pas lekelerinin çözülmesini sağlayacaktır. Etki göstermesi için taze limon kullanmaya dikkat edin. Hazır halde satılan limon suları gerekli olan etkiyi sağlamayacaktır. Bunun yanında limon bulma imkânını yoksa limon tuzunu da bir su içinde çözelterek doğrudan bu suyu kullanabilirsiniz.
  • Diğer kullanacağınız bir yöntem ise sirke kullanımıdır. Paslanma yapmış olan metal ve demirleri bir kap içerisine koyun ve tamamını alacak şekilde kaba sirke doldurun. Paslı olan metal ve demirlerin tüm yüzeylerine sirke ulaşmış olmasına dikkat edin. Bu şekilde bir gece beklettikten sonra daha sonra metal ve demirleri bulaşık teli ile ovun ve durulayın. Pas lekeleri çıkmış olacaktır.
  • Karbonat ve bulaşık deterjanını da kullanmak yine metal ve demirlerdeki pas lekelerinin giderilmesine yardımcı olacaktır.
  • Diş macunları da pas üzerinde etkili olmaktadır. Paslı olan yüzeye diş macunu sıkın ve diş fırçası ile lekeyi güzelce ovalayın.

Bu yöntemler ile birlikte pas lekesi çıkarma kolay şekilde yapılabilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Pas lekeleri neden oluşur?

Nem, ıslaklık ve kullanıma bağlı olarak pas lekeleri ilgili yüzeylerde oksitlenme sonucu oluşmaktadır.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir