1. Anasayfa

Samsung Galaxy Note 3 Uzun Zaman Kullanım İncelemesi


Note 3 boyutu nasıl?

    Her yeni ay da bir amiral gemisi lansmanlarıyla piyasaya çıkan akıllı cep telefonlarının hızına yetişmek artık mümkün değil. Çünkü her yeni model neredeyse bir öncekinin fiyatını katlayarak piyasaya çıkıyor. bu yeni modellerle ilgili de yerli yabancı bir çok platformda sponsorlu inceleme videoları vs. rastlıyoruz. Fakat bu incelemeler tamamen cihaz ile yaşanan yarım saatlik bir tecrübenin sonucuna dayanıyor. Fakat ortalama akıllı telefon değiştirme süresinin 2 yıl olduğu ülkemizde aldığı cihazı uzun vadeli kullanmak isteyen kullanıcılar uzun vadeli incelemeleri veya tahminin yorumları bilmeden yanlış seçim yapabiliyorlar.


Samsung Galaxy Note 3 Nasıl Telefon?

Genel olarak bahsedecek olursak 3 yıl gibi bir süre kullanım sonucundaki bilgileri aşağıda bulabilirsiniz. Bunların dışında kafanıza takılan varsa sorabilirsiniz. Telefon hala piyasada geçerli ve kaliteli bir cihazdır. Bunun yanında eksik yönlerini aşağıda bulabilirsiniz. Temel olarak en büyük eksikliği LTE desteğinin olmaması. (Sadece Türkiye sürümünde yok N9005 modelinin alırsanız var)

Note 3 Tasarım ve Dayanıklılığı Nasıl ?

  • Note aslında phablet diyebileceğimiz sınıftan bir cihaz olarak karşımıza çıkıyor. Yani 5.7 inç ekran boyutu ile hem telefon hem de tablet ihtiyaçlarınızı (kısmen) karşılayacak bir cihaz.

  • Geniş ekranlı bir cihaz olduğu için normal telefonlardan biraz büyük ama abartılacak kadar büyük ve taşıması zor bir telefon değil.

  • Kalınlığı da gayet başarılı ve 8 küsüm mm kalınlığında. Ağırlık olarak da 168 gr bir ağırlığa sahip.

  • Yani tasarım olarak cihaza bir kaç gün de alıştıktan sonra size boyut ve ağırlık olarak bir hayal kırıklığı yaratmıyor.
  • Tasarımın en zayıf tarafı kasa yanlarındaki metal görünümlü çerçevelerin benim gibi kılıfsız ve hor kullanıcılar için ömrü bir kaç aydan ibaret. Plastik kaplama krom görünümü olduğu için en küçük darbede bu metal kuşaklar zarar görüyor. Ama şeffaf kılıflı, ekran koruma camlı ve dikkatli kullanıcılar için bir sorun yaratacağını sanmıyorum. Kaplamanın zayıf olmasına ve kasanın plastik olmasına rağmen dayanıklılık olarak gayet sağlam. Arka batarya kapağı da esnek ve sağlam, telefonu 3 bataryayla kullanmama her gün söküp takmama rağmen hala orijinal kapak ve dişleri bile kırılmadı.

Note 3 Şarj Ve Batarya Özellikleri

  • Telefonun şarj soketinde ise 3 yıldır herhangi bir arıza yaşanmadı. Usb 3.0 desteki çift girişli şarj soketine sahip olmasına rağmen standart android şarj-usb kabloları ile de şarj edilebiliyor. Yani note 3 ün şarj-usb kablosu kendine münhasır değil hem usb hem şarj için normal android kabloları uyumlu. Sadece usb 3.0 hızında işlem yapmak için kendi geniş başlı kablosu gerekiyor. Küçük şarj başlığı şarj süresini etkilemiyor.

  • Sökülebilir 3200 mah batarya bir günlük normal kullanım için yeterli. Uzun zaman kullanımında ilk batarya hor kullanıcılar için 1 yıl da cortu çekebiliyor ama batarya 2 yıl garantili olduğu için servis değiştiriyor. Ayrıca garanti sonrası da sökülebilir olduğu için yeni batarya alıp takmak da bir avantaj.
  • Şarj aleti 2 amperlik hızlı şarj özelliğine sahip 1 saatte hemen hemen dolduruyor. Şarj aleti 3 yıllık her türlü ortamda kullanıma rağmen dayandı fakat şarj-usb kablosu sağlam malzemeden yapılmış olmasına rağmen 2 yıl sonunda koptu.

Note 3 Ekran Dayanıklılığı

Çizilmeye dayanıklı ekranı söylendiği gibi gayet dayanıklı, yine 3 yıllık kullanım içerisinde defalarca düşme vb durumlara rağmen çok az belli olan 2 çiziği var. Ekran filmi kullanılsa olmayacak bir iki çizik.

Note 3 S-Pen Kalem

Diğer benzer modellerden farkı ise Samsung note serilerinde bulunan S-Pen adlı kalemi. Kalem ile yapabileceğiniz çizimler hayal gücünüzle sınırlı en basitinden dokunmatik klavye kullanmak yerine kalem ile yazı yazma ve not alma imkanları da sunuyor. S-Pen de telefonun kendisi gibi kafa tarafındaki metalik kaplama hariç gayet sağlam. S-penin de metalik kaplaması zamanla aşınıyor.

Note 3 Android Güncellemelerini Alıyor Mu?

Güncelleme konusunda Samsung un yavaşlığı malum şuan note 3 cihazlar için Türkiye ye 5.0 sürümü yayınlandı. Fakat resmi olarak bundan sonrası ile ilgili beklentiniz olmasın.

Note 3 Oyun Performansı

Markette bulunan en ağır grafikli oyunlardan oynayamadığı herhangi bir oyun yok.  Ekran kalitesi ve genişliği ve de ses kalitesi sayesinde de oyun deneyimi gayet iyi.

Note 3 İşlemci Performansı

Bahsettiğim gibi Türkiye sürümünde işlemci farklı fakat yine 8 çekirdek işlemci ve 3GB ram desteği var. Bu uzun kullanım dönemim içerisinde ben performans kaybı anlamında bir problem yaşamadım. Çok nadir durumlar hariç (aşırı sıcak hava, batarya problemi) donma takılma olayları olmuyor.

Note 3 Ses Kalitesi Nasıl ?

Note 3 ün dış müzik – video hoparlörü ve kulaklı ses gücü gayet yeterli. Dış hoparlörü bir çok telefondan ses seviye ve kalitesi olarak hala açık ara önde diyebiliriz. 

Not 3 4G Desteği Var Mı?

Samsung Galaxy Note 3 telefonunun N9000Q model numaralı versiyonu Türkiye için üretilmiş diğer n9005 ten farklı olarak 4 G – LTE desteği ve 4K video desteği olmayan bir model. Yani note 3 telefonunuz n9000q ise LTE-4g-4.5g desteği maalesef yok.

Note 3 te 4K Video Çekimi Var Mı?


Türkiye modeli olan n9000q da 4K video çekme özelliği yok.

Note 3 Hafıza Kartı Desteği Var Mı?

Cihazda 16 ve 32 GB hafızalı modeller ve 128 GB a kadar SD kart desteği mevcut.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir