İpucu

Şarj Kablosu Yavaş Şarj Ediyor!

yava%25C5%259F%2B%25C5%259Farj%2Bolma%2Bproblemi
Uzun şarj süresi kablonuzdan kaynaklı olabilir.
 
Android telefonlarda şarj aletiniz 2 amper olsa bile usb kablo olarak kullanılan ara şarj kablolarının düşük kalitede olmasından dolayı daha önce 1 – 1.5 saatte tam olarak şarj olan telefon veya tabletinizin şarj olma süresi 4-5 saate kadar uzayabilir.

Şarj Aleti Çok Yavaş Şarj Ediyor!


Cihazlara göre farklı olmakla birlikte şarj aletleri genelde farklı amper kapasitelerindedir. Bir şarj aletinin amper kapasitesi üzerinde 1A, 1.5A veya 2A gibi yazan ibarelerden anlayabilirsiniz. İşte bu amper farkı nedeni ile şarj olma süreleri değişir. 2A yani 2 Amper’lik şarj cihazları telefon veya tabletleri daha hızlı şarj eder.

  Fakat sizin orijinal şarj cihazının kapasitesi 1 Amper ise daha hızlı şarj olması için 2 Amperlik şarj aleti kullanmanızı önermiyoruz! Çünkü daha hızlı akım yüklemesi olacağı için ısınma, batarya da patlama, şarj girişi erimesi, telefonunuzun bir daha şarj olamayacak hale gelmesi gibi sorunlara neden olabilir. Bu sebeple şarj aleti ve şarj için kullanılacak USB kablonuzun her zaman orijinal olmasına özen gösterin.

Orijinal Şarj Cihazı Neden Önemli?

Orijinal şarj aleti ve usb şarj kablosu kullanımın bir çok farklı yönlerden avantajı vardır ve gereklidir. Fakat esas olarak diyeceğim az para harcamak için farklı veya orijinal olmayan şarj aleti – şarj kablosu kullanırsanız bu sizin cihazınıza daha fazla para harcamanız gerekecek sorunlara veya batarya ömrünün daha çabuk bitmesine neden olabilir. Bu sebeple orijinal şarj aleti ve orijinal usb şarj kablosu kullanmak önemlidir.
Telefonum Çok Yavaş Şarj Olmaya Başladı!

Bunun da bir kaç farklı sebebi olabilir. Çözüm ararken bu farklı sebeplerle ilgili denemeler yaparak sorunun kaynağını bulabilirsiniz. Ben size maddeler halinde cihazının neden daha geç şark olmaya başladığını anlatmaya çalışacağım. Siz de bu sorunları gidermek suretiyle çözüm bulabilirsiniz.

● Farklı şarj aleti kullanmak : Şarj aletlerinden amper farklı ve cihazınızın voltajına uygun olmayan şarj aletleri nedeniyle daha yavaş şarj oluyor olabilir.

● Farklı şark kablosu kullanmak : Şarj kablolarının kalitesi kötü ise şarj cihazı orijinal olsa bile cihazların normalden 4-5 kat daha yavaş şarj olmasına neden olabilir.

● Elektrik Şebekesi Nedeniyle Yavaş Şarj Olma : Bazen lokasyon değişikliği nedeniyle bulunduğunuz yerdeki elektrik şebekesi veya bina içi elektrik tesisatı nedeniyle cihazlarınız normalden daha yavaş veya çok daka hızlı şarj olabilir. Hatta normal şarj olsa bile batarya şarjınız hemen bitmeye başlayabilir.

● Batarya Değişimi : Batarya değişimi yaptıktan sonra şarj olma süresi veya şarjınızın bitme süresi değişti ise, orijinal ve uyumlu bir batarya olduğundan emin olun. Orijinal olmayan bataryalar cihazınızın performansını – kullanım ömrünü çok fazla etkiler.

● Batarya Arızası : Cihazının ömrüne göre bataryanız miadını dolduruyor olabilir veya cihaz ömründen bağımsız olarak da bataryanız üretim hatası nedeni ile arızalı olabilir. Bu konuda garantili cihazlarda problem yaşamazsınız ve batarya değişiminiz yapılır.
● Yazılım Sorunları : Telefon veya tabletinizde yazılımsal sorunlar veya donmalar nedeni ile cihaz yavaş şarj oluyor olabilir. Bunun için ram temizleme veya farklı cihazlara göre gizli bayarya ayarları kodu ve gizli batarya resetleme kodları ile giriş yaparak bu adımları uygulayabilirsiniz. Bunlarla da çözüm olmazsa fabrika ayarlarına dönmeyi deneyebilirsiniz.

● Cihaz Arızaları : Cihazların şarj soketleri veya şarj soketi – batarya arasındaki akım yollarında meydana gelebilecek arızalar nedeni ile cihaz yavaş şarj oluyor veya cihaz şarj olmuyor olabilir. Bu durumda son kullanıcı için yapabilecek pek bir şey yok servis veya tamir yoluna başvurun.

Hakan

Elektronik Mühendisiyim. Bu sitede yazmaktan sizinle iletişim kurmaktan mutluyum. Sevgilerimle...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu