İpucu

Siddharta Hermann Hesse

Siddharta%2BHermann%2BHesse
Siddharta Kitabı Yorumları – İnceleme

Kitap Adı        :Siddhartha
Yazar             : Hermann Hesse
Çeviri             :Almanca aslından Türkçe’ye Çeviren Kamuran ŞİPAL
Yayın Evi       :CAN
Türü              : Roman
Sayfa Sayısı : 152

Ödüller          : 1946 Nobel Edebiyat Ödülü

Siddhartha; Siddhartha’nın arkadaşı Govinda ile birlikte çocukluktan itibaren başladıkları kendini arayışlarını anlatan ve hikâyeleri ile birlikte okuyucusunu da bu yolculuğa eşlik ettiren mükemmel bir roman. Simyacı, Martı Jonathan, Güzü Beklerken gibi kısa ama etki bırakan hikâyelerden birinin tadını almış biri iseniz aynı deneyimi farklı bir yolculukta size yaşatacak bir eser.Birlikte büyüyen ve daha sonra ailelerinden ayrılıp Samana’lara katılma kararı alan Siddhartha ve Govinda bir kaç yıllık ormanda yaşayan Samana’ların arasında aradıkları şeyi Gotama nın bulduğunu duyduklarında çoktan Samana’ların yanından ayrılıp bu ulu kişiyi bulmak için yollara koyulmuşlardı. 

Yolculuk esnasında sıkıntı çekmediler çünkü Samana‘lardan Düşünmeyi Sabretmeyi ve Oruç tutmayı öğrenmişlerdi. Ayrıca dilenmeyi ve ormanda uyumayı da. Aradıkları ulu kişiyi bulduklarında ise Siddhartha dostu Govinda’nın aksine bu öğretiye katılmak yerine aradığı şeyi kendi bulmak istediğini ve artık öğreti ve öğretmenlere inanmadığını söyleyerek arayışına devam eder. Bu arayış esnasında yolunu kente çevirir artık Siddhartha ve biri Gotama’nın öğretisi ile diğeri de kendi içinde bir arayışla devam eder hikaye. Kente giderken kendisini nehirden geçiren Sandalcı ile arasında bir bağ oluşur ve yıllar sonra yine bu nehre, bu yaşlı Sandalcının yanına döneceğini bilmeden yoluna devam eder. Kente girer girmez bir koruluk içinde gördüğü güzel Kamala ile kaderleri gördüğü andan itibaren bir olmuştur. Siddhartha güzel Yosma Kamala nın kendisine öğretmenlik yapmasını, ona sevmeyi, sevişmeyi öğretmesini ister.
Fakat Kamala bunlar için güzel kıyafetlerinin ve bol parasının olması gerektiğini söyler. Samanalardan hayatta daha zor şeylere katlanmayı ve Düşünme, Sabretme ve Oruç tutma meziyetlerini öğrenen Siddhartha kendinden emin bir şekilde Kamala nın istediği şeyleri bu üç erdem ile elde edip tekrar döneceğini söyler ve yine Kamala nın tavsiyesi ile zengin Kamaswami ile tanışır ve gerçekten de bu erdemler ve zaten hayata çok önceden önemsiz bir oyun gibi bakan tarzı ile muvaffak olur ve Kamala ya istediklerinden çok daha fazlasını verir. Fakat yıllar geçtikçe Siddhartha’ da çocuk insanlar olarak gördüğü diğer insanlara benzemeye ve onlar gibi olmaya başlar ve şarap, kadın, kumar illetlerinde bulur kendini ve kaçınılmaz olarak kendini kaybeder. Bu yitik anlardan birinde gördüğü düş üzerine yine ormana döner ve kendini nehrin kenarında bulur.  Kendini nehre bırakma kabusu içinde iken birden eskiden bildiği sihirli bir sözcükle kendini bulur ve sızıp kaldığı ağacın dibinde uyandığında yanında eski dostu Govinda’yı görür. Fakat Govinda Siddhartha yı tanıyamaz ve yoluna devam eder.
 Bu kez kendine yaşlı  Kayıkçıyı öğretmen bilen Siddhartha onunla birlikte kulübede yaşamaya başlar ve yıllar içinde nehirle konuşmayı, onu dinlemeyi öğrenir. Siddhartha yıllardır aradığı şeyi burada bulmuştur fakat geçmişi onu bu kadar da kolay bırakmayacaktır. Ortadan kaybolmadan önce Kamala ile geçirdiği son gecede onu hamile bırakan Siddhartha, Kayıkçılık yaptığı nehir kenarında Gotama yı ziyarete giderken bir yılan tarafından sokulan Kamala’yı oğlu Siddhartha nın çığlıkları ile bulur ve o anda onun kendi oğlu olduğunu anlar. Bu yolculuk Kamala’ nın sonu olsa da baba Siddhartha için yeni bir sınavın başlangıcıdır.

 Çünkü oğul Siddhartha şehir yaşamına, uşaklara ve şımarıklığa alışkındır. Siddhartha ise oğlunu olduğu gibi kabullenip onu zamanla kendine alıştırabileceğini sansa da büyük bir yanılgı içindedir.

Kısacası hikâyenin özeti bundan ibaret. Bir solukta okunabilecek sürükleyici, aydınlatıcı güzel bir kitap.
Keyifli okumalar.

Hakan

Elektronik Mühendisiyim. Bu sitede yazmaktan sizinle iletişim kurmaktan mutluyum. Sevgilerimle...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu