İpucu

Sigarayı Bırakma Yöntemleri

sigara b%25C4%25B1rakma y%25C3%25B6ntemleriSigarayı bırakmak kişilere göre değişmek ile birlikte oldukça zor bir süreçtir. Nikotin bağımlılığının yanında alışkanlıklarla oluşturulmuş “Sigara İçme Anları Psikolojisi“nden de kurtulmak hafife alınmayacak bir mücadeledir. Hatta çoğumuz bu mücadeleyi göze alma fikrinden bile o kadar uzağızdır ki “Öğrenilmiş Çaresizlik” içinde kendimize bilinçli olarak “Sigara İçme Nedenleri” veya “Sigara İçmek İçin Bahaneler” üretiriz. Fakat sigara içmek fiziksel bağımlılık ve çok karmaşık bir zihinsel kurgu ile alışkanlıklar zincirinden oluşan komplike bir olaydır. Bu makalenin amacı sigarayı bırakma niyeti olup da çok çeşitli sigara bırakma ve sigara bıraktırma yöntemleri arasında kararsız kalanlar için bir rehber sunmaktır. Yöntemlerin kolaylık algısı kişilere göre değişir. Bu nedenle bunlar hakkında temek bir bilgi sahibi olup size uygun doğru sigara bırakma yöntemi ile sigarayı bırakırsanız yanlış yöntem ile başlayıp daha sonra kendinize bak olmadı bahanesi için koz vermek zorunda kalmazsınız.

KENDİ KENDİNE SİGARA BIRAKMA YÖNTEMLERİ


1. Allen Carr Yöntemi ile Sigarayı Bırakmak


Bu Yöntem Başta “hadi canım” diyeceğiniz bir sigara bırakma yöntemi gibi gözükse de oldukça yaygın ve sonuç veren bir yoldur. Yöntem adını isminden anlayacağınız şekilde o kişiden almıştır. Telifli bir yöntemdir ve Türkiye’de de temsilciliğini Emre Üstünuçar yapmaktadır. Bu yöntem hem daha önce Türkçe dublajlı “Sigarayı Bırakmanın Kolay Yolu” olarak internete yüklenen video veya Türkiye’de sinemada gösterime giren “Bırakmak İstiyorum” adlı Türk versiyonu video filmler ile kendi kendinize uygulanabilir hem de Türkiye de bulunan ofise kaydolmak sureti ile seansa katılarak seminer alabilirsiniz.
Yöntemin mantığından bahsedecek olursak size sigara içmenin mantığını anlatarak nikotin bağımlılığı hakkında bilgi verip daha sonra genel olarak insanların hangi anlarda ve hangi düşünce kalıpları ile sigara içtiklerinden bahsederek bu kurguların aslında insanların yanlış ve gerçekle ilgisi olmayan şeylerle bağdaştırarak kurduğunu göstererek siz de bir farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Yöntem içerisinde herhangi fiziksel bir uygulama veya alternatif – yardımcı bir ürün kullanma önerilmiyor. Çünkü yöntem tüm bağımlılıkların aynı psikolojik temellere dayandığını ve bu temellerin bu yöntem ile bağımlı olan kişiye isterse bağımlı olduğu sigarayı içmeye devam ederken bile farkettirip kendiliğinden, zorlanmadan bırakma deneyimi vaad ediyor.
 
Yöntemi Uygulamak çok basit isterseniz ilk versiyonu isterseniz Türk versiyonunu veya ikisini birden izleyerek hatta içmeye devam ederken izleyerek yöntemin sizin üzerine olan etkisini görebilirsiniz. Video filmler ortalama 2 saat. Sakin bir ortamda tek seferde izleyin deneyin ve deneyimlerinizi diğer insanlarla paylaşın.
 2. Sigarayı Bırak Kitabı ile Kendi Kendine Sigaraya Bırakmak


Hangi yöntemin kimin için uygun olacağını bilemeyiz. Bu yöntem ise yine Türkiye’den daha önce iyi bir sigara bağımlısı olan ve asıl mesleği oto tamirciliği olan Atakan Atasoy tarafından yazılmış “Hedef Sigarayı Bırakmak”  adlı kitap. Kitap baştan sona size sigaradan kurtulmanız adına rehber niteliğinde. Hatta bırakma sonrası zamanlar için bile tavsiyeleri var. Bir günde okuyup bıraktırma tarzında değil adım adım içerisine sizin de kendi nedenlerinizi tespit ederek süreç boyunca okumanız gereken bir kitap. Kitabı internet üzerinden kitap satış sitelerinde bulabilirsiniz.

Ayrıca Allen Carr yönteminin “Sigarayı Bırakmanın Kolay Yolu” isimli kitabı da mevcut. İnternet üzerinde hala satışta.

3. İrade Gücü İle Kendi Kendine Sigarayı Bırakmak 


Bu yöntemi kısaca kişinin herhangi mantıklı bir sebep olmaksızın  (tıpkı sigara içerken ki gibi) genel de herhangi bir andan veya olay neticesinde “Sigarayı Bırakıyorum” demesi ve bırakması yöntemidir. Bu kişiler  (benim tanıdıklarım) bu kararı verdikten sonra bu konu ile ilgili içsel bir hesaplaşma yapmazlar. Dillerinde sadece sigarayı bırakma kararı aldıkları o an vardır. Tabi bunu destekleyici kendi içsel dinamikleri sayesinde (mesela ben karar verdim mi bitmiştir gibi kendilerine karşı otoriter irade baskıları) hiç zorlanma belirtisi göstermezler. (ya da belli etmiyorlar artık bilemiyorum)
Her yöntem aslında irade gücü gerektirir fakat bu yöntemle bırakanlar bir yönteme ihtiyaç duymadığı için bu ismi verdim.ALTERNATİF ÜRÜNLERLE KENDİ KENDİNE SİGARAYI BIRAKMA


Kendi bırakmaya karar verenler için piyasada ticari amaçlar da ön planda olmak üzere çeşitli sigara bıraktırma ürünleri mevcut. Şimdi kısaca bir de bunlara değinelim.

Elektronik Sigaralarla Kendi Kendine Sigarayı Bırakma

Bu elektronik ürünler ticari amaçlı olduğu için sigarayı bıraktırmak gibi bir sloganlar yola çıksa da yanında satılan sıvı tüplerine bağımlılık yaratma gibi bir gayesi oluğu izlenimi veriyor. Çektiğiniz buharlar da çeşitli mikroplar barındırıyor ve ürünleri satanlar bu sıvı tüplerinden size satmak istiyor. Amaç sigara ve zararlarından kurtulmak ise sigarayı bırakıp yerine başka bir ürüne bağımlı olmaya devam etmenin mantıklı bir tarafı yok. Fakat yine de teknolojik alet meraklısı olarak alıp denerim ve ben sadece su koyup buhar çekerim o arada sigara hevesimi alırım diye düşünenler için denenebilir.

Bitkisel İlaçlarla Kendi Kendine Sigarayı Bırakma


Bunlarda yine ticari ürünler fakat daha önce bunlarla sigarayı bırakan kişilere şahit olmuşluğum var. Çok insanların bulunduğu iş yerlerinde bazen böyle furyalar çıkar o zamanlarda bu ürünlerden kullanıp bu illetten kurtulanlar var. Şahsen bir iki doz almışlığım var gerçekten sigara isteği konusunda bir kesinti yapıyor. Tabi buna sizin ve çevrenizin iradesini de eklemek gerekiyor.


Tıbbi İlaçlarla Sigarayı Bırakma


Sağlık bakanlığı tarafından kamu spotu reklamlarıyla bas bas reklam yapıp aradığınız zaman da sizi Hastanalerde bulunan Sigara Bırakma polikliniklerine yönlendirdiklerinde giderseniz doktor tarafından verilen ilaca bunu örnek verebiliriz. Daha önce bu ilaçlarla bırakanlar da oldu. İlaç yine sigara içme isteğini bertaraf etme özelliğine sahip. Uzun dönem kullanılan bir ilaç. Şuan hala veriliyor mu bilmiyorum. İlk zamanlar devlet karşılıyordu fakat pahalıydı daha sonra kendi paranızla aldırtılmaya başlandığına dair duyumlarım olmuştu son durumu bilmiyorum.Hakan

Elektronik Mühendisiyim. Bu sitede yazmaktan sizinle iletişim kurmaktan mutluyum. Sevgilerimle...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu