Silindir Kapağı (Üst Kapak) Contası Değişim Fiyatları [2024]
  1. Anasayfa
  2. Otomobil

Silindir Kapağı (Üst Kapak) Contası Değişim Fiyatları [2024]

Silindir kapağı contası, üst kapak contası ya da bir diğer adıyla silindir kapak contası; motor ile silindir kapağı arasında yer alan önemli bir parçadır. Kullanım amacı silindirin içinde bulunan soğutma suyu, gaz ve yağın sızmasını, aynı zamanda da yağ ve suyun birbirine karışmasını önlemektir. İçeriğimizde bu önemli parça hakkında detaylı bilgilere değinirken 2024 yılı silindir kapağı contası değişim fiyatlarına ve işçilik ücretlerine değineceğiz.

Silindir kapağı contası nedir? Ne işe yarar?

Üst kapak contası, içten yanmalı motorlarda motor bloğu ve silindir kapağı arasında yer alan ve sızdırmazlık görevini üstlenen bir parçadır. Motorun en üst bölümünde yer alan silindir kapağında silindir, piston, supap ve diğer önemli parçalar bulunur. Silindir kapağı contası da bu iki bileşen arasındaki boşluğu doldurup sızdırmazlık sağlar ve motorun düzgün çalışmasını sağlar. Aynı zamanda motorun soğutma sıvısı ile motor yağını birbirinden ayırarak bu iki sıvının motor içinde doğru yerlere akışını sağlar. Silindir kapağı contasının görevleri arasında yer alan bir diğer işlev ise silindirler arasında bölme görevi üstlenmesidir. Silindir kapak contası motorda yer alan her bir silindir arasında bariyer konumunda yer alır. Böylece silindirler arasında yanma işlemini izole ederek tüm silindirlerin kendi içerisinde bağımsız çalışmasını sağlar.
Üst kapak (silindir) contası
Üst kapak (silindir) contası
Bu küçük ama önemli parçanın hammaddesi çelik, elastomer, polimer, viton ya da seramik kaplama olabilir. Yüksek basınç ve sıcaklığa dayanıklı olduğu için genellikle çok katmanlı çelik (Multi Layer Steel – MLS) kullanılarak üretilir.

Üst kapak contası ne zaman değiştirilir?

Silindir kapağı contasının kullanım ömrü normal şartlarda motorun onarımsız ömrüyle eşittir. Fakat bazı dış etkenlerden etkilendiği için zaman zaman değiştirilmesi gerekebilir. Silindir kapak contası değişimini tetikleyen bazı nedenler şunlardır;
  • Motorun aşırı ısınmasına dayalı yüksek sıcaklık,
  • Basınç ve harekete bağlı aşınma,
  • Ani basınç değişiklikleri,
  • Soğutma sıvısındaki ısı değişiklikleri,
  • Yanlış montaj ya da sıkma.
Her ne kadar sağlam hammaddeden yapılmış olsa da silindir kapağı contası bu tür nedenlerden dolayı işlevini yerine getiremeyebilir. Arabanın periyodik bakımlarında kontrol edilir, gerektiği durumlarda da değiştirilir.

Silindir kapağı contası değişim fiyatları

Silindir kapak contasının yanması ya da silindir kapağının çatlaması aracın motoru başta olmak üzere çalışma sisteminin büyük ölçüde tahribata uğraması anlamına gelir. Dışarıdan bakıldığında görülemeyecek bir parça olması ise tamiratını ve değişimini zorlaştırır. İlave olarak işinin ehli olmayan biri tarafından değiştirilmesi, motorun tamamen kullanılamaz hale gelmesine de sebep olur. Kısacası Silindir kapağı contası değişimi için en iyi yol işi ehline teslim etmektir. Silindir kapak contası değişim fiyatları araç modellerine göre belirli oranlarda değişim gösterir. Bu fiyatlar 2023 – 2024 döneminde;
  • Renault Megane, Toyota Corolla ve Honda Civic ve Mercedes gibi araçlarda aracın marka modeli üste gittikçe fiyatı da artar. Ortalama olarak sadece silindir kapak conta değişimi ise 7 – 8 bin TL civarındadır.
  • Tofaş, Lada Samara ve Broadway gibi daha alt segment araçlarda ise fiyatlar 5 bin TL bandında seyreder.  Ancak bu fiyatlar sadece parça fiyatı olup işçilik dahil edildiğinde 2023-2024 yılı için ortalama 10 bin TL’ye kadar çıkabilir.
Contayı kendiniz aldığınız durumlarda işçilik ücreti ise 500 ila 1.000 TL aralığında değişmektedir. Bu blog yazımıza da göz atın: Yakıt Depo Kapağı Hangi Tarafta Olur? ⛽️

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir