Telefon Ekranında Siyah Çizgi Neden Olur?
  1. Anasayfa
  2. Mobil

Telefon Ekranında Siyah Çizgi Neden Olur?

Telefon ekranında siyah çizgi sorunu, birçok kullanıcının karşılaştığı bir durumdur. Bu sorun düşme, çarpma, sıvı teması gibi fiziki etkiler nedeniyle ortaya çıktığı gibi genellikle yazılım hataları sebebiyle de ortaya çıkabilir. Telefon ekranında çıkan yatay ve dikey çizgiler, herhangi bir markayla ilgili de değildir. iPhone, Samsung, Xiaomi, OnePlus ve diğer akıllı telefon markalarında siyah çizgi sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Bu rehberimizde telefon ekranındaki siyah çizgilerin olası nedenlerini ve yazılım kaynaklı hatalar için de çözüm yollarını keşfedeceğiz.

Telefon ekranında siyah çizgi neden olur?

Akıllı telefon kullanıcıları telefon ekranında siyah çizgi sorunu, telefon ekranında dikey çizgiler, ekran ortasında siyah çizgi gibi farklı hatalarla karşılaşabiliyor. Bu yatay ya da dikey çizgiler ekranın farklı bölgelerinde ortaya çıksa da genellikle sorunun sebebi temelde aynıdır; ekran ve ekran panelini ekleyen fiziksel sorunlar ve yazılım sorunları.

Telefon ekranında siyah çizgi

Telefon ekranında çizgi sıkmasının nedenleri donanımsal olarak çarpma ve düşürmeye bağlı hasarlar, yüksek sıcaklık veya sıvı teması olabilir. Bu tür durumlardan herhangi birini yaşamadıysanız ekran ayarlarının yanlış yapılması ya da yazılım güncelleme hataları telefon ekranında çizgiler çıkmasına sebep olabilir.

Telefon ekranındaki siyah çizgi sorunu nasıl çözülür?

Telefon ekranındaki siyah çizgi nasıl geçer konusuna geldiğimizde; ekran panelinde oluşan büyük boyutlu fiziki hasarlar için yetkili teknik servislere başvurmalısınız. Uzman yardımı almadan önce deneyebileceğiniz birkaç farklı yöntem var. Telefon ekranında çizgi sorunu çözümü için başvurabileceğiniz yöntemlere bakalım…

  • Telefonunuzu yeniden başlatın: Telefonunuzun sıcaklığı anormal durumdaysa, yani aşırı ısındıysa ekranda yatay ya da dikey çizgilerin çıkmasına sebep olabilir. Arka planda çalışan uygulama ve oyunlar telefonunuzu yorabilir. Bunun için öncelikle telefonunuzu yeniden başlatarak optimize etmelisiniz. Cihazda fiziksel bir ısınma varsa kapatıp soğumasını bekledikten sonra yeniden açabilirsiniz.
  • Kılıf, sim kart ve hafıza kartını çıkartın: Isınma kaynaklı ekranda çıkan çizgiler için kılıf kullanıyorsanız çıkartın. Sim kart ve kullanıyorsanız hafıza kartını da çıkartıp telefonu soğuk bir yüzeye yerleştirin. Birkaç dakika soğuk yerde beklettikten sonra bekledikten sonra aparatları takıp yeniden başlatın.
  • Cihazı güvenli modda çalıştırın ve gerekirse güncelleyin: Telefon ekranında çıkan siyah çizgi ekran ayarları ya da yazılım ile ilgiliyse telefonu güvenli modda açmak hatanın tespit edilmesi için kullanılabilir. Telefonunuzu güvenli modda çalıştırmak için güç düğmesine basılı tutarak ekrana gelen Kapat tuşuna da uzun süre basılı tutun. Telefonunuz yeniden başlatılacak ve güvenli modda aktif olacaktır. Eğer ekranda çıkan çizgiler kaybolduysa sorun yazılımsal demektir. Bunun için Ayarlar kısmında yazılım güncelleme ekranına gelip telefonunuzu güncelleyebilir ve sorunu giderebilirsiniz. Bu ekranda herhangi bir güncelleme yoksa yetkili servislerden bilgi alabilir, ücretsiz destek isteyebilirsiniz.

İlgili içerik: Yanlardan Görünmeyen Ekran Koruyu Privacy Ekran

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir