Mobil

Telefon Kendiliğinden Kapanıyor

Note 3 N9000Q Batarya ve Kapanma Sorunu


Samsung Galaxy Note 3 ün Türkiye için üretilmiş olan N9000q modeli yurt dışı modellerinden farklı bir işlemciye sahip ve 4G özelliği ile 4K video desteği yok. Bunun sebebi o dönem Türkiye’de LTE şebeke olmaması ve 4K video teknolojilerinin Türkiye de yaygın olmaması idi. Bunları göz önüne alan firma kâr marjını artırmak veya satış fiyatını düşürebilmek için bu tür ülkelere özel modeller satışa çıkarıyor. Bu da bence Samsung un geç güncelleme sunmasının da sebeplerinden biri.

Note 3 batarya sorununa dönecek olursak yukarıda bahsettiğim işlemciden dolayı Türkiye versiyonu note 3 diğer yurt dışı modele göre işlemci farkından dolayı daha çabuk ve fazla ısınıyor.

Note 3 N9000Q İçin Neden Orijinal Batarya Kullanmak Gerekiyor?


Not 3 telefon için orijinal batarya almazsanız bu işlemcinin biraz fazla enerji tüketimi ve ısınması nedeniyle telefonunuz sık sık kendi kendine kapanacaktır. Aldığınız batarya note 3 orijinal batarya kapasitesi olan 3200 mAh da olsa sonuç değişmiyor.
Telefoncular genelde size bir iki markanın bataryalarının orijinallerle aynı kalitede olduğunu söyleyerek onlardan vermek isterler. Bir çok model için söyledikleri doğru fakat note 3 için 3 farklı yan sanayi batarya alarak denemedim ve sonuç yine aynı.
Çünkü işlemci bazen anlık performans için normalden biraz fazla güç çekmek istiyor fakat orijinal olmayan batarya bunu karşılayamadığı için telefon direk kapanıyor. Kullanmak zorunda olduğunuz zaman size kısıtlı bir çözüm sunuyor olsam da bu çözüme rağmen bu bataryalar uzun vadede telefonunuza zarar verebilir.

Telefon%2Bkendi%2Bkendine%2Bkapan%25C4%25B1yor
Telefonun kendiliğinden kapanma nedeni.


Note 3 Yan Sanayi Batarya Takınca Kapanıyor Sorununa Çözüm


Bunlara rağmen yine de note 3 orijinal olmayan batarya aldınız ve yedek batarya olarak kullanmak istiyorsunuz.
Orijinal olmayan bataryayı note 3 n9000q modelde sorunsuz olarak, arada kapanmadan ve aşırı ısınmadan kullanmak isterseniz telefonu güç tasarrufu modunda kullanmanız gerekiyor. Ayrıca güç tasarrufu ayarlarından “CPU Performansı” seçeneğini de aktif olarak CPU yu sınırlayarak ısınmasını ve telefon zorlandığı anda fazla akım çekmesini engelleyerek yan sanayi bataryayı sorunsuz kullanabilirsiniz.
Neden Orijinal Batarya Kullanmak Gerekir?” ve “Yan Sanayi Bataryaların Telefona Zararı var mı?” gibi sorulara daha önce ki yazılarımda da değinmiştim.


Akıllı Telefon Kendiliğinden Kapanıyor


Sadece Samsung Galaxy Not 3 değil aynı batarya problemi nedeniyle diğer akıllı telefonlarda da kendiliğinden kapanma sorunu olabilir. Bu tür sorunlara kullanıcı olarak kendiniz çözüm bulmak için sökülebilir batarya kullanmak avantajlı olacaktır.

Hakan

Elektronik Mühendisiyim. Bu sitede yazmaktan sizinle iletişim kurmaktan mutluyum. Sevgilerimle...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu