1. Anasayfa
  2. Mobil

Telefonda Dinlenen Müziğin Adını Bulmak


Cep Telefonu veya tablette, facebook, youtube vb video sitelerinden bir video izlerken videonun fonunda güzel bir fon müziği veya şarkı duyuyor ama hangi şarkı olduğunu bulmanın yollarından birini paylaşacağım.


Elinizde 2 adet android akıllı cihaz varsa cihazlardan birine Shazam uygulamasını indirerek ve diğer cihazdan çalarak Shazam uygulaması ile çalan fon müziği veya şarkıyı kolayca bulabilirsiniz. Ancak elinizde tek akıllı cihaz varsa okumaya devam edin. Yazının tamamını okuyun.

Shazam Uygulaması İle Çalan Şarkının İsmini Bulmak

1. Başka bir cihaz veya ortamda çalan şarkının ismini bulmak için işe yarayan program Shazam uygulamasıdır. Android, iOs ve Windows mobil platformlar için ücretsiz uygulaması mevcut. Öncelikle Shazam uygulamasını cihazınıza indirin.


Google Play Store Shazam indirme sayfasına gitmek için tıklayınız.

iTunes Shazam Uygulama İndirme Sayfasına Gitmek İçin Tıklayınız.

Windows Cihazlar için Shazam Uygulaması İndirme Sayfasına Gitmek İçin Tıklayınız.

2. Uygulamayı açın ve ismini bulmak istediğiniz şarkı çalarken resimdeki tarama butonuna tıklayın.

3. Dokunduktan sonra Shazam müziği dinleyerek tarama yapacaktır.

4. Eğer şanslı iseniz (ki çok kötü sesli müziklerde bile işe yaradı) aradığınız şarkının youtube vb dinleyebileceğiniz ortamdaki sonucunu gösterip ismini yazacaktır.


Ancak kendi telefonunuzda çalan şarkı veya izlediğiniz videodaki müziğin adını bulmak istiyorsanız;


  • Eğer ismini bulmak istediğiniz şarkı telefonunuzda yüklü olan bir mp3 veya ses dosyası ise onu  açın ve çalmaya devam ederken Shazam uygulamasına girerek aynı şekilde tarayın. Dışarıdan dinliyormuş gibi tarama yapacaktır. (NOT:Bazı cihazlar bu teknolojiyi desteklemiyor olabilir)
  • İsmini bulmak istediğiniz video telefonunuzda yüklü ise videoyu arka planda veya küçük pencerede oynatırken Shazam uygulamasını açın ve tarayın.

Facebook Videosunda Çalan Şarkının İsmini Bulmak


Akıllı telefonlarda facebook, youtube vb. platformlarda video izlerken dinlediğiniz bir şarkıyı bulmak için yine shazam uygulamasını kullanacağız. Fakat shazam uygulamasına girip çalan müziği aratırken aynı anda telefon/tablette bulmak istediğimiz müzik/şarkının arkaplanda çalıyor olması gerekiyor. Facebook mobil uygulamasından çıktığınız zaman video arka planda çalmayacağı için bu duruma başka bir çözüm üretiyoruz.  Alternatif çözüm çok pratik olanlar ise;


Videoyu İndirerek Arka Planda Oynatmak

  1. Tubemate uygulaması ile facebook uygulamasındaki videoyu indirip arkaplanda çalarak shazam uygulaması ile videodaki müziği bulabilirsiniz. Android Tube Mate kurulumu ve facebook video indirme yöntemi için “Android Cihazlara Facebook’tan Video – Müzik İndirme” başlığına göz atabilirsiniz.
  2. Videoyu indirdikten sonra tubemate indirilenler sayfasını açın ve “müzik olarak oynat” seçeneğine dokunun.
  3. Videonun sesi çalarken Shazam uygulamasını açın ve yukarıdaki gibi tarayın.

Videoyu Arkaplanda Oynatarak Çalan Şarkının İsmini Bulmak

Cihazınızda yüklü olan videolardaki müzik ismini bulmak için Mx Player uygulaması ile videoların sadece sesini arka planda veya ekran kapalı iken dinleyebilirsiniz. (Ayarlar’dan “arkaplanda müzik olarak çal” seçeneğini aktif etmeniz gerekiyor)


Youtube Videosunda Çalan Şarkının İsmini Bulmak

  • Youtube da olan bir videodaki müzik ismini bulmak için “Ekran Kapalı İken Arkaplanda Yotube Dinlemek” başlıklı yazımdaki uygulamalardan biri varsa, bu uygulamada video sesini dinlerken shazam ile bulabilirsiniz.
  • Youtube daki videyu tube mate ile mp3 veya video olarak indirip çalarken shazam ile tarayıp bulabilirsiniz.


E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir