1. Anasayfa
  2. Güncel

Temel Seo Çalışması Adımları


Temel Seo Çalışması Adımları

Kişisel bir blog – internet sitesi veya şirketiniz – iş yeriniz için bir site açtınız ve bunun internette görünür olmasını, google aramalarında çıkmasını veya sosyal medya da yayılmasını istiyorsunuz. İşte yeni başlayanlar için en temel seo adımları. SEO Nedir?

Kısaca seo demek arama motoru optimizasyonu demektir. Yani sitenizin ya da bloğunuzun Google, Bing, Yandex vb gibi arama platformlarında ön plana çıkarmak için yapılan çalışmaları SEO olarak adlandırıyoruz. Bu hizmeti profesyonel olarak sunan firmalar mevcut fakat bir bireysel ve yeni başlayanlar için temel seo adımlarından bahsedeceğiz.

SOSYAL MEDYA HESAPLARI AÇIN

Seo Çalışmasının ilk adımı sosyal medya siteleri ile entegre olmaktır. Sosyal ağlara entegre olduğunuzda bu platformdaki arkadaşlarınıza veya sitenizde bulunan içeriklere ilgi duyan kişilere daha kolay ulaşabilirsiniz. 

 Facebook Sayfası Kurun:

 Ülkemizde en yaygın sosyal medya mecrası şüphesiz facebook ve bir internet sitesi veya bloğunuz varsa facebook sayfası olmaması düşünülemez. Hatta yayınlamak istediğiniz içeriklere göre belki sitenizden çok facebook sayfanız beğeni alabilir. Facebook sayfanızı kurun ve bilgiler bölümüne site adresinizi yazın. Kapak ve profil fotoğraflarını ayarlayın. Daha sonra sayfanızı beğenmeleri için arkadaşlarınızı davet edin. Sitenize girenlerin facebook sayfanızı beğenmeleri için facebook beğen kutusu koyun ve beğenen kişi sayısını gösterin. Ayrıca sitenize eklediğiniz içeriklerin linkini facebook sayfanızın duvarında paylaşın. Bu sayede sitenize gelen ziyaretçi sayısı ve arama motorlarının sitenizi dikkate alma oranı artar.


Twitter Profili Yapın:

Facebook ile ilgili kriterler ışığında twitter profili oluşturun ve yine burada da ilgili hashtag lerle (#Teknoloji gibi)  sitenize eklediğiniz içeriklerin linklerini paylaşın.

Google Plus Hesabı Oluşturun: 

Google bir çok alanda işinize yarayacak temel webmaster aracıdır. Öncelikle bir Google yani Gmail hesabı oluşturun. Daha sonra tıpkı facebook gibi hizmet veren Google Plus sayfanızı yapın ve face de yaptığınız aynı şeyleri G+ sayfanızda da yapın. Google Plus sayfanızda çevrenizi genişletip yeni kişiler ekleyin. G+ sizin sitenizi Google arama motoruna en hızlı çıkaracak bir sistemdir.

Youtube Kanalı Açın

    Google hesabınızla bağlı olarak Youtube hesabı oluşturun ve bu hesaptan sitenizle ilgili bir Kanal yayınlayın. Sitenize koymak istediğiniz videoları bu hesaba yükleyin. Sitenizle aynı isimde olsun.

Bunlara ek olara pinterest, instagram, linkedin vb. hesaplar da oluşturabilirsiniz. Ancak başlangıç için yukarıdakiler yeterli olacaktır.

Webmasters Tools Hesabı Açın


Bu hesapla ilgili bilgiler en altta.


SİTENİZLE SOSYAL MEDYA HESAPLARINIZI ENTEGRE EDİN

  • Kurmuş olduğunuz sosyal medya ve google hesaplarını mutlaka siteniz ile entegre hale getirin.
  • Siteniz veya bloğunuzda mutlaka facebook – twitter – google vs. sistemlerle paylaşma butonu olsun. Bu sayede sitenizdeki içeriği beğenen biri kendi face vey twitter hesabında paylaşır veya beğenirse viral hale gelebilir.

SİSTEM AYARLARINI YAPIN

Kullandığınız web sitesi sistemi (İYS) veya blog sistemine uygun olarak SEO açısından yapmanız gereken ayarları yapın. Bunu yapmak için kullandığın sistem adını ve seo ayarları (örnek: blogger seo ayarları) yazıp arama yapın ve talimatlara uygun olarak aram yapın.

En temel sistem ayarları, arama görünürlüğüdür. Sisteminiz aramalarda görünür olsu.


ARAMA MOTORLARINA KAYIT YAPIN

Şimdi sıra en önemli adımlardan birine geldi (Aslında hepsi temel ve önemli) o da site veya bloğu bizi sonuçlarında gösterecek olan arama motorlarına haber vermeye. Bizim için önemli olan 3-4 arama motoru var ve buralara sitenizi kayıt ettirmeniz yeterli olacaktır.

Sitenizi Google, Yandex ve Bing arama motorlarına aşağıdaki isimlerini tıklayarak açılan sayfada yaptırın.(Google site kayıt yazarak arama yapın)  Kayıtlardan sonra ise sitenizde 100 tane kadar yayın – yazı olduktan sonra webmaster tools sitelerine site haritanızı eklersiniz. Bunu zamanla öğrenirsiniz şimdilik bu adım işinize yaramaz. Siteyi arama motoruna kaydedin yeter.

SİTE TANITIMINIZI YAPIN 


Blog veya web sitenizin içeriği ile ilgili siteniz hakkında kısa bir tanıtım metbi hazırlayarak üye olduğunuz forumlarda bulunan “web sitesi tanıtımı” bölümlerinde (her forumda vardır) yayınlayın. SEO UYUMLU MAKALE – İÇERİK HAZIRLAYIN

Yukarıdaki temel ve gerekli adımları attıktan sonra artık site ya da blogda yazı yazmaya – içerik yayınlamaya başlayacaksınız. Fakat her içerik ve makale yazımında yine sitenizin aramalarda ön plana çıkması için dikkat etmeniz gereken seo uyumlu içerik hazırlama kriterleridir. Bu konuda burayı tıklayarak temel seo uyumlu makale yazma hakkında bilgi alabilirsiniz.
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir