Termal Battaniye Nedir, Nerelerde Kullanılır?
  1. Anasayfa
  2. Nedir?

Termal Battaniye Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Termal Battaniye Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Termal battaniye olarak bilinen battaniyeler üst düzey yalıtım sağladıkları için son derece önemlidirler. Özellikle afet durumunda kullanılırlar ve vücut ısısını yükseltmek ya da korumak amacıyla kullanılmaktadırlar.

Termal Battaniye Nedir?

Termal battaniyeler olarak adlandırılan örtü, görünüşü itibariyle ince bir folyoyu andırmaktadır. Özelliği ise iç kısımdaki ısının dışarıya çıkışını engellemektir. Aynı zamanda kısa sürede ısı artışı sağladığı için de afet gibi kritik durumlarda termal battaniye büyük yararlar sağlamaktadır. Termal battaniye genelde arama kurtarma ekipleri tarafından sağlanmasına karşılık, uzmanlar tarafından ilk yardım çantası içinde bulunması gereken araçlardan birisi olarak öne çıkmaktadır. Katlı halde son derece küçük boyutlarda oluşan termal battaniye ortalama bir çikolata kutusu boyutlarında yer almaktadır. Ayrıca ağırlık olarak da son derece hafiftir ve rahatlıkla taşınabilmektedir. Bu yüzden olası risk anlarında kullanmak üzere mutlaka ilk yardım çantası içerisinde yer alması gerekmektedir.

Termal Battaniye Faydaları Nedir?

Termal battaniye faydaları öncelikle kazazedenin hipotermi denilen rahatsızlıktan kurtarması olarak öne çıkmaktadır. Acil durum battaniyesi, şok battaniyesi, uzay battaniyesi gibi isimler ile de anılmaktadır. Bu açıdan özellikle deprem, sel ya da benzeri afet durumlarında afetten kurtarılan kimselerin sağlıklarını sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. İnsan vücudu buharlaşma yolu ile ısı kaybetmektedir. Örnek olarak soğuk ya da yağışlı bir havada termal battaniye kullanımı vücuttaki ısının dışarıya çıkmasını engeller ve böylece hipotermi riskini ortadan kaldırır. Ayrıca soğuk ve sıcak arasındaki geçişin engellenmesi için de yardımcı olarak mevcut ısının muhafaza edilmesine neden olmaktadır. 

Termal Battaniye Nerelerde Kullanılır?

Termal battaniye kullanım alanları olarak öncelik afet durumları olsa da kamp gibi çeşitli etkinliklerde de vücut ısısının muhafaza edilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Termal battaniyelerin en büyük özelliği dayanıklı ve su geçirmez yapıda olmalarıdır, böylece yağış altında dahi ısının kaybının önüne geçerler ve ıslanmazlar. Kızılötesi ışınlarının da yüzde 90 oranında yansıtılmasını sağlar ve böylece vücut ısısının yine korunmasına etki etmektedir. Rüzgardan ve nemden etkilenmediği için de balıkçılık, kamp, açık alan etkinlikleri gibi geniş bir alanda kullanıma uygunluk göstermektedir.

Sık Sorulan Sorular

Termal battaniye nerede bulundurulmalı?

Araç, ev, işyeri gibi yerlerde termal battaniyenin bulundurulması önem taşır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir