Trafik Cezası Sorgulama Nedir, Nasıl Yapılır?
  1. Anasayfa
  2. Nasıl Yapılır?

Trafik Cezası Sorgulama Nedir, Nasıl Yapılır?

Trafik Cezası Sorgulama Nedir, Nasıl Yapılır?

Araç sahipleri için trafik cezası sorgulama büyük bir önem taşıyor. Bazı hallerde araca kesilen cezaların olup olmadığını hem faiz ödememek hem de aracın satışının yapılabilmesi için büyük öneme sahip. Araçları için trafik cezası olup olmadığını ise araç sahipleri pratik yöntemler ile öğrenebiliyorlar.

Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Trafik cezası sorgulaması yapmak için öncelikle e – devlet kullanılabilmektedir. Bunun için e – devlet’e giriş yapmak gerekiyor. E – devlet şifresi olmayanlar ise en yakın PTT’den e – devlet şifresi alarak sisteme giriş yapabilirler. Sisteme giriş yapıldıktan sonra e – hizmetler bağlantısı açılarak, bu bağlantıdan Emniyet Genel Müdürlüğü menüsüne girin. Burada çıkan Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama bağlantısı seçilerek trafik cezası sorgulama işlemleri yapılmaktadır. Açılan sayfada ceza yoksa, herhangi bir bilgi gözükmeyecek, ceza bulunuyorsa hangi tarihte ve neden dolayı kesilmiş olduğu da görülecektir.

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

EGM trafik cezası sorgulama da bir diğer ceza sorgulama işlemidir. Bunun için Emniyet Genel Müdürlüğü resmi internet sitesine giriş yaparak plakadan trafik cezası sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle siteye giriş yapılır ve Ceza ve Otopark Sorgulama ekranı seçilir. Bu ekranda ad, soyadı, T.C. kimlik numarası gibi istenecek olan bilgiler eksiksiz bir şekilde doldurulur. Yapılacak olan sorgulama sonucunda ise son bir yıla ait trafik cezaları görülmektedir.

Aynı zamanda EGM üzerinden araç plakasına yazılan ceza sorgulama işlemleri de yapılmaktadır. Plakaya yazılan ceza sorgulama için sisteme giriş yaptıktan sonra ceza sorgulama bağlantısı seçilmeli ve bağlantı ile birlikte plaka üzerindeki cezalar görünecektir. Plakaya yazılmış olan tüm cezalar görülmektedir. Araç plakasının yanında sürücü belgesine yazılmış olan sorgulama işlemleri için de EGM kullanılmaktadır. Sistemden sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama bağlantısına girilerek kişinin sürücü belgesine kaç tane ve hangi tarihlerde ceza yazılmış olduğu da detaylı bir şekilde incelenmektedir.

Otoparka Çekilmiş Araç Sorgusu

Özellikle yanlış park gibi etmenler yüzünden otoparka çekilen araç sorgulama işlemleri önem taşıyor. EGM sayfası üzerinden otoparka çekilen araç sorgusu bağlantısı üzerinden aracın hangi otoparka çekilmiş olduğu öğrenilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Trafik cezası ödenmezse ne olur?

Yasal faiz ile ödeme gününe kadar faiz işletilir.

Trafik cezası aracı çektirir mi?

Trafik cezası yüzünden araç trafikten men edilmemektedir.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir