1. Anasayfa
  2. Güncel

Tüm Mobil Cihazlar İçin Tek Tip Şarj Aleti Zorunluluğu


   


  Avrupa birliği mobil cihazların farklı şarj konektörleri kullanması nedeniyle ortaya çıkan atık ve gereksiz harcamaları önlemek maksadıyla telefon, tablet, kamera vb. tüm elektronik cihazlarda ortak şarj soketi üretilmesi zorunlu kılmak için bir kanun çıkarma hazırlığı içerisinde.

    Raporlara göre Avrupa Birliği içerisinde şarj aletleri için AB vatandaşları yıllık  2.4 milyar Euro harcanıyor. Çünkü AB bünyesinde cihazlarla birlikte şarj aletleri verilmiyor. Ayrıca farklı tip şarj soketleri nedeniyle oluşan atıkların çevreye etkisi de taşıdıkları endişeler arasında. 

    Hali hazırda mobil telefon ve tabletlerde bu farklılık Apple ve Android cihazlar arasında başı çekiyor. Android işletim sistemini kullanan farklı markaların üretimi telefon ve tabletler daha önce kullandıkları ortak şarj soketini şimdi yeni nesil typ-c ile değiştirerek ortak bir konektör kullanma yolunda ilerliyor. Apple cihazları ise kendine has farklı tip bir şarj konektörüne sahip.

    Tahmin edileceği gibi Apple bu haberden pek memnun kalmamış ve Apple sözcüsü bağlayıcılık gerektiren bu tür katı yasaların yeniliği teşvik etmek yerine bastıracağı yönünde bir beyanatta bulunmuş.

   Yetkililer bu yasa ile AB halkının yıllık 250 milyon Euro tasarruf edebileceğini ve çevreye olumsuz etkinin daha az olacağı görüşünde.E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir