İpucu

Uçan Balık Gerçekten Var Mı?

 

Gün geçmiyor ki doğa insanı şaşırtmaya devam etmesin. Bugünlerde bütün dünyayı gözle görünmeyen bir virüsle sınayan doğanın aslında bin bir farklı mucizeleri de var. 

Uçan balık bu mucizelerden biri mi? 

Cep telefonlarının yaygınlaşması ile birlikte dünyanın her yerinde karşılaşılan ilginç yaratıklar, ilginç hayvanlar ve tuhaf doğa olayları kameralarla kaydedilip internete yükleniyor. Tabi izleyenler bazen bunların gerçekten olup olmadığı ile ilgili haklı olarak  şüpheye düşebiliyorlar. 

Kanatlı Balık Gerçekte Var Mı?

Bu videolardan biri de son günlerde viral olan denizde uçan balık videosu. Kanatları olduğu görülen ve suyun üzerinde uçarak suya dalan kanatlı balık gerçekten var mı? Yoksa uçan balık videosu gerçek değil mi?

Uçan Kanatlı Balıklar Hangi Denizde Yaşıyor?

Türk milleti olarak gördüğümüz şeye hemen inanmayız be sorgularız bu iyi bir şey. Ama her millette olduğu gibi bizim de komplo teorisyenlerimiz var. Örneğin Düz Dünyacılar.

Okyanusta uçan kanatlı balık bunların dışında. Uçan balığın gerçekten var olup olmadığını anlamak için bu konu ile ilgili bilimsel kaynaklara ve belgesellere bakmamız gerekiyor. Acaba belgeselde görünen uçan balıklar nerede yaşıyor?

Uçan Balıkların Bilimsel Adı

Uçan balıklarla ilgili Wikipedia’da bir araştırma yaptığımız zaman şu bilgilere erişiyoruz”

Uçan balık, Exocoetidae familyasını oluşturan balık türlerinin ortak adı. 64 türden, 7 ila 9 cinsten oluşan bu familyaya ait balıklar yüzgeçlerini kanat olarak kullanıp kısa mesafeleri uçabilirler. 

Uçan Balıkların Gösterildiği Belgesel

Uçan balıkların bilinirliği BBC tarafından yayınlanan ve ülkemizde de Tuncel Kurtiz’in seslendirdiği BBC Yeryüzü (BBC Planet Earth) belgeseli ile olmuştu. 

BBC resmî YouTube kanalından uçan kanatlı balıkların olduğu belgeselin ilgili bölümü;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu