Ücretsiz İmei Süresi Uzatma Nasıl Yapılıyor?
 1. Anasayfa
 2. Mobil

Ücretsiz İmei Süresi Uzatma Nasıl Yapılıyor?

Pandemi döneminde yurtdışı telefonları kaydetmeden kullanmaya devam etmek için E-devlet üzerinden imei kullanım süresi uzatma işlemi yapılabiliyordu. Uzun süre yürürlükte kalan bu uygulama, 14 Eylül 2022 tarihi itibariyle tamamen kaldırıldı. Sonrasında yurtdışı telefonunu kullanmaya devam ettirmek isteyen kişilerin pasaport kaydı yaptırması gerekiyordu. Şu günlerde imei süresi uzatma konusu yeniden gündemde. AKP’nin seçim vaatleri arasında yer alan yurtdışı telefon kullanım süresi uzatma hakkında somut adımlar atılmaya başlandı. Kayıtsız telefon kullanım süresi uzatma ile ilgili merak edilenleri içeriğimizde derledik.

Yurtdışı cihaz ya da başka bir tabirle kaçak telefon kullananlar telefonlarını normal şartlarda 120 gün kayıtsız kullanabiliyor. Yurtdışı telefonların geneli çift hatlı ya da e-sim desteğine sahip olduğu için 120 günün sonunda diğer sim kart yuvası kullanılarak imei kullanım süresi 120 gün daha uzatılabiliyor. Böylelikle 240 gün, yani 8 aylık bir ücretsiz imei süresi oluyor. Bu sürenin uzatılması için geçtiğimiz seçimlerden önce AKP bir vaatte bulunmuş ve yurtdışı telefon IMEI kullanım süresi uzatma için yeni bir düzenleme getirileceğini açıklamıştı. Pandemi döneminde uygulanan ücretsiz imei süresi uzatma ile benzer şekilde yapılacak uygulama için AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Dış İlişkiler Başkanı Zafer Sırakaya açıklama yaptı. Sırakaya, X hesabından yaptığı açıklamada 60 günlük yeni imei süresi uzatma uygulamasının müjdesini verdi.

Yeni imei süresi uzatma uygulaması

Kayıtsız telefon kullanım süresi uzatma ile ilgili yeni uygulama için merak edilenlere birlikte göz atalım…

İlgili içerik: MSISDN Numarası Öğrenme Yöntemi

Kayıtsız IMEI kullanım süresi kaç gün?

Normal şartlarda imei numarasını kaydettirmek için 120 gün yani 4 aylık bir zamanınız var. Telefona hattı taktıktan sonra bu imei kayıt süresi başlıyor. Ama cihazınız çift sim kartlı veya bir fiziksel sim bir de e-sim özelliği taşıyorsa biri kapandıktan sonra diğer sim yuvasına geçmek suretiyle, her sim yuvasının farklı imei numarası olduğu için kullanım süreniz 8 aya çıkabiliyor. Yeni uygulama ile bu süre 2 ay daha uzayacak ve kullanım süresi 10 aya yükseltilebilecek.

IMEI kullanım süresi uzatma ne zaman yapılır?

120 günlük ya da çift sim ile 8 aylık normal kullanım süreniz bitmeden imei uzatma yapabilirsiniz.

IMEI kullanım süresi uzatmak ücretli mi?

E-devlet sistemi üzerinden 2019 yılı Haziran ayı sonrası yurda giriş yapılan bir pasaportla 1 aylık imei ek kullanım süresi başvurusu yapmak ücretsizdi. Başvuru bir aylık olarak yapılsa da sistem 2 ay olarak uzatılıyordu. Yeni uygulamada da benzer şekilde imei süresi uzatmanın ücretsiz olması ya da cüzi rakamlarda harç istenmesi bekleniyor. Bu konuda henüz net bir bilgi bulunmuyor.

Kaç kez imei kullanım süresi uzatma başvurusu yapılabilir?

“Geçici haberleşme” ile getirilecek yeni sistemde 30 gün süreyle imei süresi yenilenebiliyor. Bu işlem için kullanıcılara 2 kez hak tanınıyor. Yani toplamda 60 gün daha imei süre uzatma işlemi yapılabiliyor. Bu durumun 1 yıla mahsus mu olacağı yoksa her yıl yenilenip yenilenmeyeceği hakkında da net bir bilgi henüz açıklanmadı.

Kayıtsız IMEI kullanım süresi kaç gün?

Normal şartlarda imei numarasını kaydettirmek için 120 gün yani 4 aylık bir zamanınız var. Telefona hattı taktıktan sonra bu imei kayıt süresi başlıyor. Ama cihazınız çift sim kartlı veya bir fiziksel sim bir de e-sim özelliği taşıyorsa biri kapandıktan sonra diğer sim yuvasına geçmek suretiyle, her sim yuvasının farklı imei numarası olduğu için kullanım süreniz 8 aya çıkabiliyor.

IMEI kullanım süresi uzatma ne zaman yapılır?

120 günlük ya da çift sim ile 8 aylık normal kullanım süreniz bitmeden imei uzatma yapabilirsiniz.

IMEI kullanım süresi uzatmak ücretli mi?

E-devlet sistemi üzerinden 2019 yılı Haziran ayı sonrası yurda giriş yapılan bir pasaportla 1 aylık imei ek kullanım süresi başvurusu yapmak ücretsizdi. Başvuru bir aylık olarak yapılsa da sistem 2 ay olarak uzatılıyordu. Yeni uygulamada da benzer şekilde imei süresi uzatmanın ücretsiz olması ya da cüzi rakamlarda harç istenmesi bekleniyor. Bu konuda henüz net bir bilgi bulunmuyor.

Kaç kez imei kullanım süresi uzatma başvurusu yapılabilir?

Geçici haberleşme” ile getirilecek yeni sistemde 30 gün süreyle imei süresi yenilenebiliyor. Bu işlem için kullanıcılara 2 kez hak tanınıyor. Yani toplamda 60 gün daha imei süre uzatma işlemi yapılabiliyor. Bu durumun 1 yıla mahsus mu olacağı yoksa her yıl yenilenip yenilenmeyeceği hakkında da net bir bilgi henüz açıklanmadı.

Bir pasaport ile kaç imei kullanım süresi uzatılabilir?

Bununla da ilgili sistemde bir bilgi bulunmuyor.

Sürekli imei kullanım süresi uzatarak kaydetmeden kullanabilir miyim?

IMEI kullanım süresini uzatmak için telefonun imei numarasının kapanmamış olması gerekiyor. Bu sürede E-devlet üzerinden 30 günlük yenileme yapmanız, ikinci 120 günlük sürenin ardından da tekrar başvurmanız gerekiyor. Sürekli imei kullanım süresi uzatarak telefonu sınırsız kullanmak mümkün değil.

IMEI Uzatma Sonucu Sorgulama

IMEI uzatma başvurusu yaptıktan sonra e-devlet üzerinde ayrı yeten uzatılan imei sorgulama işlemi yok. Hatta uzatma aktif olsa bile uzatılan imei numarası halen normal imei sorgulamada kayıt dışı olduğu tespit edilen imei olarak gözüküyor ancak kullanmaya devam edebiliyorsunuz. Uzatma işleminden sonra cihazınız tekrar aktif hale geldiğinde size 30 gün sonra kapanacağına dair SMS gelecektir. Bu da cihazınızın kullanım süresinin uzatıldığı anlamına geliyor.

Ücretsiz imei uzatma

Pandemi döneminde ücretsiz olan imei süresi yenileme işleminin yeni uygulama ile de ücretsiz mi olacağı bilinmiyor. Ücretsiz imei süresi uzatma durumu şu an için net değil.

Başkasının pasaportu ile imei kullanım süresi mümkün mü?

Mümkün olduğu için bir çok kişi bu işlemi ücretli olarak yapıyor. Yani belirtilen tarihten sonra yurt dışından Türkiye’ye giriş yapmış bir tanıdığınızın e-devleti ile ücretsiz imei kullanım süresi yapılabiliyor.

Başka birinin pasaportu ile imei süresi uzatma yaparsam telefonu sadece o mu kullanabilir?

Hayır. Imei kullanım süresi uzatma kayıt işlemi olmadığı için, imei kullanım süresi uzatılan telefonu başka kişiler üzerine kayıtlı hatlarla da kullanabilirsiniz.

Uygulama yürürlüğe girdiğinde bu sayfa üzerinden imei kullanım süresi uzatma başvurusu hakkında detayları paylaşacağız. Bizi takip etmeye devam edin.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (9)

 1. Anında açılması mümkün değil, bir günü bulur. Bazen açıp kapatmalarda kayıtlı olmasa bile bir anlığına çalışmış olabilir. İmei kullanım süresi uzatıldığına dair herhangi bir sms gelmez. Ancak YASALUYARI isimli bir sms alırsınız; …. imei numaralı cihazınız KAYIT DISI dir, 60 gün içinde kapatılacaktır diye. Bu sms geldi ise kullanım süreniz ücretsiz uzatılmış anlamına gelir.

 2. merhaba, verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. ben dün e devlet üzerinden süre uzatımı işemi yaptım, sonra telefonu açıp kapattıktan sonra hat açıldı ancak bu sabah servis yok diyor, tekrar kapandı. sorun ne olabilir?

 3. yazımız kullanım süresi uzatmak ile ilgili. Imei kaydetmekme hakkınız varsa yukarıdaki durumların kayıt yaptırmanıza engel teşkil etmeyecektir.

 4. merhaba
  geçici süre ile uzatma işlemi yaptırdıktan sonra daha sonra yurt dışına çıkmamız halinde bu telefon un resmi kaydını kendi üstümüze yaptırabiliyor muyuz?
  diğer bir sorum 4 ay resmi kulllanım izni doldu telefon kapandı yine aynı şekilde yurt dışına çıkmamız halinde telefon u kaydetteirebiliyor muyuz kendi üstümüze?
  teşekkürler.

 5. Merhaba, siz süre uzatma yapıyor musunuz

 6. Maalesef

 7. Pasaportta tarih önemli yani yurt dışına 6 önce mi çıkmış olmamız gerekiyor illa.

 8. imei kullanım süresi uzatma sistemi sona ermiştir.

 9. kayıtsızlar milletin elinde patladı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir