MobilNasıl Yapılır?

Ücretsiz İmei Süresi Uzatma Nasıl Yapılıyor?

 imei kullanım süresi uzatma hakkı 14 Eylül 2022 tarihi itibari ile sonlandırılmıştır.

Geçici imei kaydı olarak da bilinen sistem BTK tarafından e devlet üzerinden kaldırılmıştır .


Aşağıdaki bilgilerin geçerliliği sona ermiştir  


Son günlerde sık sık reklamı yapılan cihazlarınızı kaydettirmenize gerek yok, 2 aylık imei kullanım süresi uzatmaları ile imei kaydetmeden kullanabilirsiniz gibi hususları merak edenler için derli toplu bilgi. 


1. Kayıtsız imei kullanım süresi kaç gün?

Normal şartlarda imei numarasını kaydettirmek için 120 gün yani 4 aylık bir zamanınız var. Telefona hat taktıktan sonra başlar imei kayıt süresi. Ama cihazınız çift sim kartlı veya bir fiziksel sim bir de e-sim özelliği taşıyorsa biri kapandıktan sonra diğer sim yuvasına geçmek suretiyle, her sim yuvasının farklı imei numarası olduğu için  kullanım süreniz 8 aya çıkabiliyor.

 

2. İmei Kullanım Süresi Uzatma Ne Zaman Yapılır?

Normal kullanım süreniz bitip telefonunuz iletişime kapandıktan sonra imei uzatma yapabilirsiniz. 


3. İmei Kullanın Süresi Uzatma Ücretli Mi?

E devlet üzerinden 2019 Haziran ayı sonrası yurda giriş yapılan bir pasaportla 1 aylık  imei ek kullanım süresi başvurusu yapmak ücretsizdir. Başvuru bir aylık olarak yapılsa da sistem 2 ay olarak uzatılıyor. 


4. Kaç kez imei kullanım süresi uzatma başvurusu yapılabilir?

Pandemi sebebi ile getirilen bu uygulamada şuan için bir sınır yok. 


5. Bir pasaport ile kaç imei kullanım süresi uzatılabilir?

Bununla da ilgili sistemde bir sınırlama bulunmuyor.  


6. Sürekli imei kullanım süresi uzatarak kaydetmeden kullanabilir miyim?

İmei kullanım süresini uzatmak için telefonun imei numarasının kapanmış olması gerekiyor. Dolayısıyla her uzatmadan önce 1-2 günlük imeinizin tekrar açılmasını bekleyeceksiniz. 


6. imei Uzatma Sonucu Sorgulama

İmei uzatma başvurusu yaptıktan sonra e-devlet üzerinde ayrı yeten uzatılan imei sorgulama işlemi yok. Hatta uzatma aktif olsa bile uzatılan imei numarası halen normal imei sorgulamada kayıt dışı olduğu tespit edilen imei olarak gözüküyor ancak kullanmaya devam edebiliyorsunuz. Uzatma işleminden sonra cihazınız tekrar aktif hale geldiğinde size 60 gün sonra kapanacağına dair SMS gelecektir. Bu da cihazınızın kullanım süresinin uzatıldığı anlamına geliyor. 

7. Ücretiz imei Uzatma 


Belirli tarihten sonra yurt dışından Türkiye’ye giriş yapmış bir kişinin e-devleti işe giriş yaprak İşlemi kendiniz yaparsanız imei uzatma ücretsiz. 


8. Başkasının Pasaportu ile İmei Kullanım Süresi Mümkün Mü?


Mümkün olduğu için bir çok kişi bu işlemi ücretli olarak yapıyor. Yani belirtilen tarihten sonra yurt dışından Türkiye’ye giriş yapmış bir tanıdığınızın e-devleti ile ücretsiz imei kullanım süresi yapılabiliyor. 


9. Başka Birinin Pasaportu ile imei süresi uzatma yaparsam telefonu sadece o mu kullanabilir?


Hayır. Imei kullanım süresi uzatma kayıt işlemi olmadığı için, imei kullanım süresi uzatılan telefonu başka kişiler üzerine kayıtlı hatlarla da kullanabilirsin, bu konuda bir sınırlama yok. 
Soru ve yorum ekleyebilirsiniz. 

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. Anında açılması mümkün değil, bir günü bulur. Bazen açıp kapatmalarda kayıtlı olmasa bile bir anlığına çalışmış olabilir. İmei kullanım süresi uzatıldığına dair herhangi bir sms gelmez. Ancak YASALUYARI isimli bir sms alırsınız; …. imei numaralı cihazınız KAYIT DISI dir, 60 gün içinde kapatılacaktır diye. Bu sms geldi ise kullanım süreniz ücretsiz uzatılmış anlamına gelir.

  2. merhaba, verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. ben dün e devlet üzerinden süre uzatımı işemi yaptım, sonra telefonu açıp kapattıktan sonra hat açıldı ancak bu sabah servis yok diyor, tekrar kapandı. sorun ne olabilir?

  3. yazımız kullanım süresi uzatmak ile ilgili. Imei kaydetmekme hakkınız varsa yukarıdaki durumların kayıt yaptırmanıza engel teşkil etmeyecektir.

  4. merhaba
    geçici süre ile uzatma işlemi yaptırdıktan sonra daha sonra yurt dışına çıkmamız halinde bu telefon un resmi kaydını kendi üstümüze yaptırabiliyor muyuz?
    diğer bir sorum 4 ay resmi kulllanım izni doldu telefon kapandı yine aynı şekilde yurt dışına çıkmamız halinde telefon u kaydetteirebiliyor muyuz kendi üstümüze?
    teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu