İpucu

Usb Kaç Volt ? Usb Kaç Amper ?

usb%2B%25C3%25A7%25C4%25B1k%25C4%25B1%25C5%259F%2Bka%25C3%25A7%2Bvolt     Cihazlarda bulunan USB çıkışları standart olarak 5 Volt 1 Amper ve 0.5 Amper DC akım verir. Ancak güçlendirilmiş Usb çıkışları (örneğin bilgisayarlarda şarj için koyulmuş, üzerinde elektrik sembolü olanlar gibi) 5 Volt ve 2.1 amper gibi çıkış değerlerine sahip olabilir. 


Usb çıkışlarının 2 amper olması cihazları daha hızlı şarj edebileceği anlamına gelir. 1 amperlik standart bilgisayar, tv vb elektronik cihazların çıkışı bu nedenle telefon, tablet gibi cihazları çok yavaş şarj eder.


USB ÇIKIŞ PORTLARI KAÇ VOLT ?Usb çıkışları DC 5 Volttur. 


 Buradaki DC Doğru Akım’ın ingilizce kısaltmasıdır. Türkçe olarak DA olarak da kısaltılabilir fakat yaygın görünümü DC’dir. DC yani Doğrusal Akım zaman bağlı olarak yönü değişmeyen akımdır. Yani DC akım ile çalışan cihazlarda ve DC akım veren güç kaynaklarında (pil, akü, adaptör) artı ve eksi kutupları değişmez. Bu nedenle bu tür cihazların ve güç kaynaklarının bağlantısında atrı (+) ve (-) bağlantıları doğru yapılmalıdır.


Artı kutup bağlantıları genellikle kırmızı kablolar ile yapılır, eksi kutup bağlantıları ise siyah kablolar ile yapılır.


Bir Usb soketinde 4 kablo bulunur. Bunlardan 2’si güç kablosudur.

usb%2B%25C3%25A7%25C4%25B1k%25C4%25B1%25C5%259F%2Bkablolar%25C4%25B1
USB Soketi Kabloları artı ve eksi uçlar

Hakan

Elektronik Mühendisiyim. Bu sitede yazmaktan sizinle iletişim kurmaktan mutluyum. Sevgilerimle...

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Selamlar. Micro USB girişten güç alan ve bilgisayara bağlanıp enerji alan bir masa lambası var. Çin malları çok kötü. USB girişini o kadar dandik yapmışlar ki.. Micro USB aparatını basit bir yapıştırıcı ile tutturmuşlar. Hafif bir oynatmayla bile yerinden çıkıyor. Bir daha oturtmaya kalkarsanız da uçlar küçük devre kartına temas etmiyor, elektrik gitmiyor. Ben USB kablosunu kesip devre kartına lehimle direkt bağlantı yapmak istiyorum. Böyle bir şeyi nasıl yapabilirim? Masa lambası alan bir çok kişinin bu durum başına geliyor. Micro USB aparatını iptal edip USB kablosunu direkt küçük karta lehimlemek istiyorum. Sizin öneriniz nasıl olur? Teşekkür ederim.

  2. Eğer kuğu boynu tarzında bi lamba değilse yani direk kablo usb ile kullanabilecekseniz çok basit. Çalışan bi usb kablosunun diğer ucunu kesin veya elinizdeki bir ucu mikro olanın mikro tarafını kesin ve kırmızı siyah kabloları devre kartına lehimleyin. Sanırım bataryalı bir lamba değil. Devre kartı üzerinde + ve – işaretlerinin olacağını tahmin ediyorum. Yine de emin olamazsanız kolayteknik@gmail.com adresine fotoğraf atarsanız yardımcı olabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu