Bilgisayar

USB Soket Yapma

USB soketli elektronik projelerinizde kullanmak için eski bir cihazdan USB Girişi sökme ve USB girişini devreye monte etme yöntemi. Hızlı ve kolay bir şekilde USB soketi demonte ve montaj işlemi.ADIM 1 : GEREKLİ PARÇA  VE ALETLER

İhtiyacınız olan parça ve malzemeler.
Parçalar;
Küçük Devre Bordu (En az 4×5 ‘lik. 4 sıralı 5 delikli)
Dişi USB Soketi (Bozuk bir cihazdan sökülebilir)
4 Adet Pinli Mini Dişı Soket
Erkek soket yapmak için eski soket

Aletler
Havya (Lehim Seti)
Yan Keski veya Maket Bıçağı
Silikon Tabancası  (isteğe bağlı )

ADIM 2: USB SOKETİ LEHİMLEYİN


Mini devre bordumuza dışı USB jakını havya kulkanarak lehim ile sabitliyoruz.

İlk önce dişi USB soketini devre borduna tutup ölçerek fazla kalan kısmını yan keski ile kesiyoruz. USB soketinin 4 ayağının geçmesi için devre bordunda 4 delik bırakılacak. Resimdeki gördüğünüz gibi USB soketi sabitleme ayaklarını lehim yapmanıza gerek yok.
Daha sonra USB jakının 4 pimini devre bordunun deliklerinden geçirip resimdeki gibi lehim yapıyoruz.

ADIM 3 : PİN BAŞLIKLARINI YAPMA


Şimdi dişi 4 lü veya tekli olup toplam 4 tane olan tek kablolu soketlerimiz var. Bu soketlere uyacak şekilde USB jakını monte ettiğimiz borda 4 tane erkek pin monte edeceğiz. Bunun için resimdeki gibi eski bir soketin pinlerini resimdeki şekle getirebilirsin.

Dişi soket yapacaksanız yan genişliği mini devre borduna göre ayarlayarak kesim yapın. Yine 4 dişi kanal bırakmayı unutmayın.
Bu bölümü tamamen elinizdeki parça durumuna göre yapabilirsiniz. İster tek 4 erkek çıkış yapın ister bir sıra 4 lü erkek ve bir sıra 4 lü dişi yapın size kalmış. Dilerseniz soketsiz olarak kablolar devre borda direk olarak lehim de yapabilirsiniz. USB soketindeki pin yapısı aşağıda var ona bakarak yapabilirsiniz.

ADIM 4: PİN BAŞLIKLARINI BİRLEŞTİRME


Şimdi sıra devre borduna monte ettiğimiz USB soketine çıkış pinlerini monte etmeye geldi.
Eğer elinizde silikon tabancası varsa (veya sadece silikonu çakmak ile eriterek de yapabilirsiniz) resimdeki gibi silikon sürün ve pinleri devre bordu deliklerinden geçirip soketin arkasına yapıştırın.
Devre bordunun alt tarafına çıkan dişi be erkek soketten gelen pinleri arka yüzde birbirine lehimleyin. Pin boylarını eşit olacak şekilde lehim yapın olmaz ise lehim işlemi sonrası yan keski ile kesip boylarını eşit hale getirin.

ADIM 5 : İŞLEM TAMAM

Tarif edilen şekilde yaptıysanız artık elektronik devrenize monte edebileceğiniz bir USB soketinden hem dişi hem erkek pinlerle 2 çıkış alabilirsiniz. Ardinio projesinde uygulanmış bir USB soket örneğini paylaştım sizlerle.USB soketinin pin yapısı resimdeki gibidir.


USB soketi size bakacak şekilde

1. Pin: VCC . USB 5 Volt DC akım voltaj kablosu. Artı uç.
2. Pin Data – Kablosu (Veri bağlantısında kullanmak için)
3. Pin Data + Kablosu  (Data bağlantısında kullanmak için )
4. Pin GND. Eksi uç kablosu.
Eğer sadece bilgisayardan 5 Volt elektrik alacaksınız 1 ve 4 numaralı pini bağlamanız yeterlidir. 1 + ve 4 – dir. Normal bilgisayardan USB çıkışları DC Akım 5 Volt ve 1 Amper güç verebilir. Yeni laptoplardaki gibi üzerinde elektrik sembolü olan USB çıkışları DC 5 V 2 Amper güç verir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu