1. Anasayfa
  2. İpucu

Uykuda 90 dakika Kuralı


Uykuda 90 dakika kuralını duymuşsunuzdur. Her 90 dakikada yani 1.5 saatte derin uykudan çıkıp tekrar derin uykuya daldığımız ile ilgili bir tespit. Olayın bilimsel yanlarına değinmek istemiyorum çünkü teorimi yoksa kanıtlanmış bir gerçek mi bilemiyorum.

Uykuda 90 dakika Kuralı Nedir?

Konu insan olduğu için ve her kişide farklı sonuçlar da olabileceği için bu kişisel olarak deneyip karar vermeniz gereken bir durum. Bu kuralı cazip hale getiren şey sabah uyanma zorluğu yaşayan kişilere özellikle hitap ediyor olması. 90 dakika kuralını dikkate alarak uyuma saatini veya uyuma saatinize göre 90 dakikaları esas alıp uyanma saatinizi ayarlarsanız sabah uyanma zorluğu yaşamayacağınızı varsayan bir kural. Oldukça basit. Tablodan bakıp kolayca 90 lık döngüleri görebilirsiniz.

Bu döngülere göre uyuma saatinizi dikkate alın ve uyanmanız gereken saate en yakın 90 dakika kuralına uygun saate alarmınızı kurun ve deneyin. Sonuçları paylaşırsanız sevinirim. Ben de işe yarıyor. Bakalım sizler de yarıyor mu?

Uykuda 90 dk Kuralı İçin Uyku ve Uyanma Saatleri
Tabloya göre uyduğunuz tam ve buçuk saatlere gelen renkteki diğer herhangi bir saatte uyanmanız gerekiyor. Gündüz uykularında da aynı şekilde 90 dakikalık bir şekerleme yaparak deneyebilirsiniz. Gece uykusu da kuralımıza göre 8 saat olamıyor, ya 7.5 saat ya da 9 saat uyumanız gerekiyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

  1. Enter hasaaan ama oluyoru gibi

  2. @-)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir