İpucu

Van’da Görmemiz Gereken10 Önemli Şey

Van ilinin ismi göl, kahvaltı ya da engebeli coğrafyaları çağrıştırıyor olabilir size, herkesin aklında farklı yer tutan güzel bir yöremiz kendisi. İklimin soğukluğuna bakmayın, belki de bi’ tanısanız içiniz ısınır

Kısa kısa Van’da gidilecek yerler ve tadılacak güzelliklere bakalım:

1- Van Kahvaltısı (oo alırım bi’ masa)

 

Van Kahvaltisi

Dağlık bir bölge olması sebebiyle, burada yöre halkı genel olarak hayvancılıkla uğraşıyor , bu da süt ürünlerinden ortaya çıkan geniş bir besin kültürü ile yaylalarda elde edilen nefis balı beraberinde getiriyor. Pınarlardan gelen sudan mıdır, kahvaltı alanında uzman olmalarından mıdır bilmem ama çayın da ciddi ciddi tadını alabiliyorsunuz. Van kahvaltılarına özgü otlu peynir, kavrulmuş una yumurta kırılarak yapılan murtuğa, sacda kavrulan unun ceviz ve balla karıştırılmasıyla yapılan kavut, çeşit çeşit zeytin, reçel, leziz bal-kaymak ikilisi, ek olarak gözlemeler aklınızı başınızdan alabilir. Okula/işe giderken hızlıca tükettiğimiz simitlere benzemez bu kahvaltı, yedin mi tam yersin.

Not: Bu yaz dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrası rekoru Van’da 51 bin 793 kişiyle kırıldı, müthiş sayı değil mi?

2- Van Gölü (vatandaşın deyimiyle “denizi”)

 

Van Golu

Türkiye’nin en büyük gölü; haritada devcileyin yeri, suyunda da bolca soda var. Canavar olduğunu sanmıyorum, sıcak mevsimlerde gölde gönül rahatlığıyla yüzebilirsiniz. Uçakla havaalanına yaklaşırken gölün üzerinde bir süre sağlı sollu süzülüyorsunuz ki manzarayı yukarıdan fotoğraflamak için iyi bir fırsat.

-Kamu Spotu- Uçakta telefonunuzu uçak modunda kullanın, ufak çılgınlıklar yapmayın.

3- Akdamar Adası

Gölün üzerindeki 3 adadan biri bu. Kıyıdan yaklaşık 4 km uzaklaştığınızda önce sivri külahıyla, ardından sarımsı taşlardan yapılmış gövdesiyle Akdamar Kilisesi karşılıyor sizi. Adayı Hristiyanlar kadar başka dinlerden insanlar da merakla ziyaret ediyor çünkü kilisenin duvarlarındaki kabartmalarda oldukça erken dönemlere ait dini olayların sahneleri anlatılmış.

4- Van Kalesi

Şehir merkezine 5 km uzaklıkta gölün kıyısına, sarp bir kayalık üzerine inşa edilmiş Van Kalesi… Urartulardan günümüze ulaşan en önemli kalıntıları burada buluyoruz. İçerisinde krallara ait mezarlar(bak bu mezarlar çok önemli) ve Sardur Burcu’nda Asur çivi yazısıyla yazılmış (bilinen en eski) Urartu yazıtı bulunuyor. Sur sarnıcına ulaşan Binbir merdivenler de dikkatinizi çekecek elbet, bir zamanlar kaleye su taşıyan askerlerin sıkıntı çekmemeleri için oluşturulmuş bu yapı. Dik kayaları nasıl çıktıklarını merak etmiştim zaten.

5- Analı Kız Açık Hava Mabedi

Urartular zamanında bu kaya açık hava tapınağı olarak kullanılıyormuş ancak evvelinde bir kurban sunağıymış. Ürkütücü geliyor. Günümüzde ise Van Kalesini ziyarete gelenler buraya uğruyor ve dilek tutup kanallardan kaydıklarında dileklerinin gerçekleşeceğine inanıyorlar.

6- Yavuzlar Peri Bacaları

Yavuzlar Köyü’nden Kapadokya’ya rakip çıkan doğal yapıya çoktan “Vanadokya” adını yakıştırmışlar bile. Boyunun ufak göründüğüne bakmayın, bir bu kadar da yerin altında var.

7- Akçalı Travertenleri

Henüz oluşumunu tamamlamamış olması, es geçeceğimiz anlamına gelmez! Pamukkale travertenlerine alternatif doğmuş, gayet de estetik olmuş.

8- Muradiye Şelaleleri

Muazzam güzelliğe sahip fikrimce… Fotoğraf tutkunları ve doğaseverlerin uğraması farz oluyor. Çayın üzerine kurulu Şeytan Köprüsü ise bir başka güzellik. Birbirine değecek gibi duran kocaman iki kayanın arasından fışkırarak deliler gibi akan su yüzünden bu isim verilmiş olabilir köprüye. Yani sokağın inancı bu yönde.

9- Erçek Gölü

Van Gölü’nün hemen doğusunda, lavların yığılmasıyla oluşmuş bu gölde kuşlar tarafından inşa edilen kuş cennetini görmeniz lazım. Erçek Gölü büyük bir alana yayılmış ve kuşlar hariç hiçbir canlıyı barındırmayan bileşenlere sahip. Ülkemizde yaşayabilen 500’e yakın kuş türünün yarısı bu havzayı mesken tutmuş, buna rağmen huzuru keşfedilmemiş.

10- Van Kedisi

Van Kedisi

Pişik dedikleri, bir gözü mavi bir gözü kehribar kedi tipi. Şans mı lanet mi bilinmez… Belki de sadece tatlı.

Tatil anlayışınız deniz-kum-güneşten ibaret değilse Van iyi bir seçim. İsimleri değişen birçok kümbetleriyle, doğal güzellikleriyle halihazırda turist çekmeye devam ediyor.

Hakan

Elektronik Mühendisiyim. Bu sitede yazmaktan sizinle iletişim kurmaktan mutluyum. Sevgilerimle...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu