Web Sitem Arama Sonuçlarında Çıkmıyor Ne Yapmalıyım?
  1. Anasayfa
  2. İnternet

Web Sitem Arama Sonuçlarında Çıkmıyor Ne Yapmalıyım?

Web sitem arama sonuçlarında çıkmıyor şikayetine sahipseniz birtakım kuralları ihlal etmiş ve yapılmaması gereken unsurları yapmış olabilirsiniz. Böyle bir sorun yaşıyorsanız endişelenmemeli ve sitenizi görünür kılmaya çalışmalısınız. Bunun için ise Google’ın sunduğu şartların dışına çıkmamanız gerekir.

Web Sitesinin Arama Sonuçlarında Çıkmama Sebebi Ne Olabilir?

Bir web sitesinin Google aramada görünmemesinin duruma bağlı olarak birkaç farklı nedeni olabilir. Bunun en bilinen nedeni, web sitesinin yeni olması ve Google’ın bunu henüz bilmemesi olarak ifade edilebilir. Diğer durumlarda ise bazı istenmeyen teknik sorunlar ya da içerik sorunları sitenin arama motorları tarafından erişilebilir olmasını da engelliyor olabilir.

Web sitem arama sonuçlarında çıkmıyor sorununun en yaygın sebebi kişilerin Google kurallarına uymaması olarak bilinir. Eğer Google’ın sunduğu topluluk kurallarını ihlal edecek bir davranış yaptıysanız siteniz arama sonucunda görünmüyor olabilir. Böyle bir aksaklık yaşamamak için Google’ın sizden tam olarak ne istediğini anlamanız gerekir. Bir site oluşturduktan yaklaşık 1 hafta sonra siteniz eğer kurallara uyuyor ise Google aramalarında herkes tarafından görünür.

Bir sorun olduğunu varsaymadan önce, bir site haritası gönderdikten veya dizine gönderme isteğini gönderdikten sonra en az bir hafta bekleyin. Sayfa veya site değişikliğiniz yeniyse, bir hafta sonra tekrar kontrol ederek hâlâ eksik olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Web Sitesi Google’da Nasıl Görünmez Yapılır?

Bir web sayfasına “noindex” meta etiketi eklediğinizde, bu, arama motoruna sayfayı tarayabilse bile sayfayı arama dizinine ekleyemediğini bildirir. Yani üzerinde “noindex” direktifi bulunan hiçbir sayfa, arama motorunun arama indeksine girmeyecek ve bu nedenle arama motoru sonuç sayfalarında gösterilmeyecektir. Bir arama motorunun web sayfanızı aramada dizine eklemesini istemiyorsanız ancak o sayfadaki bağlantıları takip etmesini istiyorsanız yalnızca bir “noindex” etiketi eklemeniz yeterli. Böylece sayfanızın bağlantı verdiği diğer sayfalara sıralama yetkisi verir.

Web sitem arama sonuçlarında çıkmıyor şikayetinizin sebebi bu etiketi daha önce eklemiş olmanız olabilir. Bu nedenle bu etiketi ekleyip eklemediğinizi kontrol etmeli ve buna bağlı olarak bir yol izlemelisiniz.

Sık Sorulan Sorular

Bir Web Sitesi Kaç Günde Yapılır?

Bu süre sitenizin içeriği ve tasarımına bağlı olarak değişebilir.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir