1. Anasayfa
  2. Bilgisayar

Windows 10 Görev Çubuğu Çalışmıyor – Çözüldü


Windows 10 görev çubuğu bilgisayar açıldığında çalışmıyor ve bilgisayarınızın donmasına, kapanmasına neden oluyorsa aşağıdaki adımları uygulayın.

 

Win 10 Görev Çubuğu Donma Sorunu – Çözümü

 

Windows 10 Başlat menüsü ve Görev Çubuğu donuyor problemi çözümü oldukça kolay. Görev çubuğunun çalışmaması ve başlat menüsüne tıklanmama sorunun sebebi WiFi bağlantılarından kaynaklanmaktadır. Özellikle şifresiz olarak bağlanılan ve tarayıcı üzerinden oturum açılarak bağlantı kurulan ağlara bağlı kalarak bilgisayarız açıldığında bu ağlara bağlanma atakları gerçekleştirirken windows 10 görev çubuğu donmaktadır.

Windows 10 Görev Çubuğu Donma Sorunu Çözümü

Bilgisayarı açtığınızda görev çubuğu bölmesi çalışmıyor ise bağlanmış olduğunuz wifi ağı yüzünden kaynaklanıyor ise;

1. ctrl + alt + del tuşlarına basarak açılan sayfadan “görev yöneticisi”ni açın.

 

 

2. İşlemler bölümünün en altından “Windows Gezgini” işleminin üzerine gelin sağ alt köşeden veya sağ tıklayarak yeniden başlat seçin. Seçtikten sonra 2 saniye içinde  görev çubuğu kapanıp açılacaktır. 

Windows gezgini görevi yeniden başlatma

 

3. Yeniden başladığı anda sağ köşeden bildirim kutusundan ayarları açın ve wifi ayarlarından ayarları kapatın. Bu işlemi hızlı yapmanız gerekiyor. Yapamazsanız bi önceki adımı tekrar tekrar yapabilirsiniz.

Windows 10 görev çubuğu

 

4. Yukarıdaki şekilde çözemezseniz, klavye üzerinden wi-fi bağlantısını devre dışı bırakmayı veya bilgisayarı uçak moduna geçirmeyi deneyin. Yaptıkran sonra yukarıdaki şekilde windows gezginini tekrar yeniden başlat’ın.

 

5. Bu işlemi de yapamazsanız;

  •  ctrl+alt+del tuşları ile görev yöneticisini tekrar başlatın.
  •  Dosya menüsünden ”Yeni görevi çalıştır” seçeneğine girin.
  •  Gelen pencereye Powershell yazın ve ”Bu görevi yönetici ayrıcalıklarıyla oluştur” kutucuğunu işaretleyerek, Tamam‘a basın.

 

  • Açılan pencereye;

 

$manifest = (Get-AppxPackage Microsoft.WindowsStore).InstallLocation + ‘AppxManifest.xml’ ; Add-AppxPackage DisableDevelopmentMode -Register $manifest

 

 

yazıp ENTER tuşuna basın.

 

 

işlem bittikten sonra bilgisayarı yeniden başlatın.

 
 

Görev Çubuğu Windows Açıldığında Neden Donuyor ?

 
Şifresiz ve tarayıcı üzerinden Oturum Açarak Bağlantı Yapılan Wifi yayınları Windows 10 görev çubuğunun ve başlat menüsü donma sorunu yaratabilir.
Bilgisayar her açıldığında başlat menüsünün ve görev çubuğunun donmaması için bu tür bağlantılarla işiniz bittiğinizde oturumu kapatın ve bilgisayarınız tekrar açıldığında otomatik olarak ağa bağlanıp oturuma bağlanmaya çalışmasını engellemek için bilgisayarınızı uçak moduna alarak veya wifi’yi kapatarak bilgisayarınızı kapatın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir