Windows 10 Ürün Anahtarı Öğrenme Yöntemleri
  1. Anasayfa
  2. Bilgisayar

Windows 10 Ürün Anahtarı Öğrenme Yöntemleri

Windows 10 Ürün Anahtarı Öğrenme Yöntemleri

Her Windows kullanıcısı için kullanmış olduğu sürüme ait bir ürün anahtarı bulunmaktadır. Özellikle format atma gibi yöntemler nedeniyle ürün anahtarını öğrenmek önem taşımaktadır. Windows 10’da basit şekilde ürün anahtarı öğrenebilirsiniz.

Windows 10 Ürün Anahtarı Bulma

Tüm Windows kullanıcıları bir ürün anahtarına sahiptir, bu ürün anahtarı ise Windows’un aktif yani tam sürüm olmasını sağlar ve sunulan özellikleri kullanmaya yardımcı olur. Özellikle yeni bilgisayarlarda Windows 10 ürün anahtarı BIOS tarafından günümüzde otomatik olarak algılanıyor. Bu otomatik algılanma ise bazı durumlarda kendi ürün anahtarına ihtiyaç duyanları ise mağdur edebiliyor. Bu yüzden Windows 10 ürün anahtarını basit yöntemler ile öğrenebilirsiniz.

İlk olarak Windows sembolünün olduğu tuşa basın ve aynı anda R tuşuna da basın. Bunu yaptıktan sonra Çalıştır ekranı karşınıza gelecektir. Bu siyah ekrana, cmd yazın ve aratın. Komut istemi ekranı karşınıza çıkacaktır. Daha sonra aşağıdaki satırları yazarak Enter tuşuna basın;

  • powershell “(Get-WmiObject -query ‘select * from SoftwareLicensingService’).OA3xOriginalProductKey”

kısa bir süre bekledikten sonra satırın altında bir kod çıkacaktır, bu kod Windows 10 ürün anahtarınızdır.

Diğer Yöntemler ile Ürün Anahtarı Öğrenme

Bir başka yöntem ise komut dosyası çalıştırmaktır. Bunun için internetten ücretsiz bulunabilen key öğrenme komut dosyasını bulun ve bilgisayarınıza indirin. Daha sonra dosyayı açın ve boş bir not defterine komut dosyasının içindeki aktarın. Metin dosyasını daha sonra farklı kaydet seçeneği ile .vbs uzantısı ile kaydettiğinizde, kaydedilen dosyayı açtığınızda ekrana ürün anahtarınız gelecektir.

Ürün anahtarı öğrenme işlemini farklı programlar kullanarak da gerçekleştirebilirsiniz. Nirsoft ProduKey programı Windows ürün anahtarınızı bulmak için oldukça kolay ve pratik bir programdır. Programı yükledikten sonra uygulama içinden ürün anahtarınızı öğrenebilirsiniz. Üstelik sadece Windows için değil Adobe ya da MS Office gibi programlara ait ürün anahtarlarını da bu şekilde öğrenmeniz mümkün.

Her ne kadar günümüz Windows 10 yüklü bilgisayarlarda BIOS’a otomatik olarak ürün anahtarı tanımlanıyor olsa da eski sürümler için çok daha kolay şekilde ürün anahtarı bulabilirsiniz. Bilgisayarınızın üzerine yapıştırılmış olan etiket sayesinde Windows ürün anahtarını kolayca öğrenebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Windows 10 ürün anahtarı değiştirilir mi?

Ürün anahtarı değiştirilip Windows 10 sürümleri arasında yükseltme veya düşürme yapılabilmektedir.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir