Windows 11’den Windows 10’a Nasıl Dönülür?
  1. Anasayfa
  2. Bilgisayar

Windows 11’den Windows 10’a Nasıl Dönülür?

Windows 11’den Windows 10’a dönmek birçok kullanıcının merak ettiği bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Bazı bilgisayarların Windows 11 sürümü ile ilgili sorun yaşaması kullanıcıları Windows 10 kullanmaya itebilir. Bu sorunlar çeşitli olmasının yanı sıra bu işlem için yalnızca birkaç adımı tamamlamanız yeterli.

Windows 10 Ve Windows 11 Nedir?

Windows 10 sürümü, kişisel bilgisayarlar, tabletler, yerleşik cihazlar ve nesnelerin interneti cihazları için bir Microsoft işletim sistemi olarak ifade edilebilir. Microsoft, Windows 8’in devamı olarak Temmuz 2015’te Windows 10’u piyasaya sürdü. Windows 10’un resmi destek sonu tarihi Ekim 2025’tir ve Windows 11 onun devamı niteliği taşır. Windows 10’un önceki bir sürümünden yükseltme yapmak için BT ekibi veya kullanıcılar, önceki işletim sistemindeki tüm uygulama ve yazılımların yanı sıra ayarları ve tercihleri Windows 10’a aktaran Windows 10 İşletim Sistemi yükleyicisini çalıştırır.

Windows 11, başladığınız andan itibaren büyük bir ölçüde koruma altında olmanızı sağlar. Bu sürüm donanımınız ile birlikte çalışır ve uygulamalarınızı, bilgilerinizi ve gizliliğinizi güvende tutmanıza yardımcı olmak için birden fazla koruma katmanı ile tasarlanır. Windows 11, Windows 10’dan daha hızlı niteliklere sahip denilebilir. Windows 11’deki birtakım çeşitli optimizasyonlar, daha zayıf dizüstü bilgisayarlarda daha hızlı çalışmasına yardımcı olur. Windows 11’den Windows 10’a dönmek son derece basit özellikler taşır.

Cihazlar Nasıl Windows 10 Sürümüne Düşürülür?

Windows 11’den Windows 10’a geri dönmek için ilk olarak ayarlar kısmına gitmeniz gerekir. Sonraki aşama olarak sistem butonuna tıklamalı ve kurtarma seçeneğini seçmelisiniz. Gerekli güncelleme kontrollerini de ayarladıktan sonra Windows 10’a geri dön kısmına tıklayın. Bu işlem için birkaç dakikanızı ayırmanız yeterli olur.

Windows 11’e yükseltme yaptıysanız, yeni sürümün sorun yaratması veya hazır olmamanız durumunda “Kurtarma” ayarları aracılığıyla dosyalarınızı kaybetmeden Windows 10’a geri dönebilirsiniz. Windows 11’den geri döndükten sonra yeni sürümü kullanırken bazı uygulamaları yeniden yüklemeniz ve yapılandırılan bazı ayarları kaybetmeniz gerekebilir. Adımları tamamladığınızda sistem, dosyalarınızı, ayarlarınızın ve uygulamalarınızın çoğunu korurken sürümünüz Windows 11’den Windows 10’a dönmek için hazır olur.

Sık Sorulan Sorular

Windows 10 Mu Yoksa Windows 11 Mi Daha İyidir?

Cihazınız ile sürümün uyumlu olup olmamasına göre bu sorunun cevabı değişiklik gösterebilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir