Nasıl Yapılır?

Yabancılara, Özel Sağlık Sigortası Yaptırmak

Türkiye’de bulunan yabancı ülke vatandaşlarının, ikamet izni alabilmesi için e-ikamet üzerinden başvuru yaparken sigorta bilgileri istenmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu ile bazı ülkelerin Sosyal Güvenlik kurumları arasında yapılan anlaşmalar çerçevesinde ise bu ülke vatandaşlarının Özel Sağlık sigortası yaptırmasına gerek yoktur. Dolayısıyla ikamet izni vb işlemleri yaparken öncelikle vatandaşı olduğu ülke ile ülkemiz arasında bir ikili sosyal sigorta anlaşması var mı ona bakmanız gerekir. 


İKİLİ SOSYAL GÜVENCE ANLAŞMASI YAPILAN ÜLKELERhttps://statik.iskur.gov.tr/tr/istihdam/ikili_anla%C5%9Fmalar/isga.htm


Bu adresteki listeden, Türkiye ile hangi ülkeler arasında ikili Sosyal Güvenlik Sözleşmesi imzalanmış görebilirsiniz. Bu ülke vatandaşlarının e-ikamet başvurusu yaparken “ikili sosyal güvenlik sözleşmeleri” kapsamında seçeneğini seçmeleri yeterlidir. Ayrı yeten özel sağlık sigortası yaptırmalarına gerek yoktur.


YABANCILAR İÇİN ÖZEL SAĞLIK SİGORTASI YAPILIRKEN GEREKLİ BELGELERSigorta aracılık şirketleri, ikamet izni vb işlemler için gereken sağlık sigortasını yapabiliyorlar. Sigorta yaparken ise ihtiyaç duydukları kimlik bilgileri ve vergi kimlik numarasıdır.


Türk vatandaşlarının vatandaşlık numarası ile kimlik numaraları aynı olduğu için problem yok. Ancak yabancı kimlik numarası verilmeyen vatandaşlara sigorta yapılması için Vergi kimlik numarası almaları gerekmektedir.


Yani yabancılara özel sağlık sigortası için gereken belgeler;
Kimlik ve Türkiye’den alınan vergi kimlik numarasıdır.


Yabancılara vergi kimlik numarasının nasıl alınacağını buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.


E-İKAMET BAŞVURUSUNDA SAĞLIK SİGORTA BÖLÜMÜNÜN DOLDURULMASIYabancı şahıs için vergi kimlik numarası alarak yaptırmış olduğunuz özel sağlık sigortası, SBM sisteminde online olarak işlenir.


E-ikamet başvurusu esnasında ise sizden sigorta firması ismi, poliçe numarası, son geçerlilik tarihi ve yenileme numarası istenir.


Sistemin senkronizesi anlık olmadığı için, yaptırdığınız sigortanın e-ikamet sisteminde anında görünmemesi mümkündür. Sigorta yaptıktan ertesi gün girmeyi deneyin.
Çünkü e-ikamet sistemi girmiş olduğunuz bilgileri SBM verileri üzerinden eşleştirmektedir, eşleşme olmazsa sistem sigorta bilgilerinizi kabul etmeyecektir.


E-İKAMET SİSTEMİNDE İSTENEN YENİLEME NUMARASIE-ikamet sisteminde sağlık sigortası bilgileri girerken, özel sağlık sigortası seçeneğini seçiyorsanız orada poliçe numarasından farklı olarak yenileme numarası istenmektedir.


Fakat poliçe üzerinde yenileme numarası yazmamaktadır.


Yenileme no yerine 00******000000 bu şekilde dolduruyoruz.
*poliçe no.Yani poliçe numarasının başına iki sıfır, sonuna altı sıfır ekliyoruz.Eğer normal poliçe numaranız; 00 ile başlayıp sonunda 000000 olan uzun bir numara ise poliçe numarası kısmına bu uzun rakamı girin, yenileme no kısmına ise 0 veya 1 rakamını girin. 0’ı kabul etmezse 1 ile deneyin.Hakan

Elektronik Mühendisiyim. Bu sitede yazmaktan sizinle iletişim kurmaktan mutluyum. Sevgilerimle...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu