1. Anasayfa
  2. Nasıl Yapılır?

Yabancılara Vergi Numarası Nasıl Alınır?


Yabancı vatandaşların Türkiye’de ikamet izni almak vb işlemleri için Sağlık sigortası yaptırması gerekiyor. Ancak ikamet izni almadan önce yabancı kimlik numarası verilmediği dolayısı ile vergi dairesinde tanıtımı olmadığı için yabancı şahıs adına sağlık sigortası veya herhangi resmi işlem yapılamıyor.


Bu nedenle öncelikle yabancı şahıslara sigorta yaptırmak için önce yabancı kişilere vergi numarası almak gerekiyor.Yabancı Vatandaşlar İçin Vergi Numarası Nasıl Alınır?Türkiye’de bulunan herhangi bir başka ülke vatandaşı, ikamet ettiği ilçenin vergi dairesine giderek vergi numarası alabilir. Büyük ilçelerde birden fazla vergi dairesi bulunabilir. Eğer yabancılar otelde de kalıyor olsa bu adresin mahallesinin bağlı olduğu vergi dairesine gitmeniz gerekiyor.


Yabancı Şahıslara Potansiyel Vergi Numarası Almak İçin İstenen Belgeler Nelerdir?Pasaport asıllarını ve fotokopilerini götürmeniz gerekiyor. Fotokopi kağıtları üzerine yabancıların Anne, baba adını ve kaldıkları adresler ile telefon numaralarını yazın. Fotokopilerin noter onaylı olması gerekmiyor. – Gerekmiyor

Yabancılar İçin Alınan Vergi Numarası Nasıl?***-***-**** yani on haneli bir vergi kimlik numarası verilmektedir. 123-456-9010 gibi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

  1. Tamda sorunuzun cevabı yukarıda yazıyor. Arkadaşınızın ikamet ettiği evin bulunduğu ilçenin vergi dairesine pasaport ve fotokopisini alarak gidin ve oradan alabilirsiniz.

  2. 8 Temmuz 2019

    Bu konuyla ilgili uluslararası ticaret konusunda danışmanlık yapan şirket veya Mali müşavirler ile görüşmeniz gerekmektedir.

  3. Kolay gelsin, benim Avusturyada sirketim var ve Türkiye´de Banka hesabi actirmam gerek. Sirket adina Vergi kimlik numarasi alabilmek icin hangi evraklar sorulacak? Bu konuda kendi adimada vergi kimlik numarasi cikartmam gerekecekmi? Ve ben vergi ödemek zorunda kalacakmiyim? Ticaret Avusturyada yapilacak. Pesinen tesekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir