1. Anasayfa
  2. Nasıl Yapılır?

Yeni Başlayanlar İçin Alan Adı


Alan Adı (Domain) Anlama Geliyor?

      Öncelikle Alan adı yani domain dediğimiz şey nedir kısaca ona bakalım. Alan Adı (domain) “internet sitelerinin isimleridir” diye biliriz. Alan adları bir çok farklı uzantıya sahip olabilir. Uzantı dediğimiz şey .’dan sonraki kısaltmalar örneğin; .com – .net  – .org  – .tv   – .biz vb bir çok uzantı mevcuttur. 

Alan Adını Nereden Alıyoruz?

  Alan adın (domain) yani internet sitemizin isminin .com – .net – .org gibi profesyonel uzantılarla bitmesini istiyorsak internet üzerinden domain satışı yapan sitelerden alıyoruz. Bu uzantıları herhangi bir belge istenmeden internet üzerinden alabilirsiniz. Google de arama yapmanız yeterli. Ben firma tavsiye etmek istemiyorum çünkü gerçekten güzel bir rekabet ortamı var ve kaliteli hizmet veren bir çok domain ve host firması var bu tercihi size bırakıyorum.

Alan Adı(Domain) Ücretleri Ne Kadar?


   Genelde domain satan firmalar alan adının ilk kaynı için kampanya yaparlar ve ilk yıl için 3 TL ile 40 TL arasında ve uzantılara göre fiyatlar değişir. Daha sonra aldığınız süre sonunda yıllık, 2 yıllık veya 5 yıllık dönemlerde yıllık ortalama 10-15 $ fiyata gelecek şekilde yenilenir. Bu ücret internet üzerinden kredi kartı ya da havale ile domain kayıt yapan firmaya ödenir.

Alan Adı Nasıl Yönetilir?

    Alan adı kayıt ettirdiğiniz firma size internet sitesinde bir hesap açar ve satın aldığınız alan adını o hesabınızdaki “Domain” veya “Alan Adlarım” bölümünde listeler. Siz o hesabınıza girerek alan adınızı oradan yönetirsiniz. Yönetmek dediğim şey de aldığınız alan adını başka bir siteye yönlendirmek veya kuracağınız site için aldığınız hosting’e yönlendirmek gibi ayarlar.

Aynı İsim Farklı Uzantılı İnternet Sitesi İsmi Almak!

       Yani diyelim ki bir web sitesi ya da blog açmak istiyorsunuz ve o internet adresi yani domain yani alan adında bir site var. Fakat problem etmeyin bu farklı uzantılar sayesinde siz de aynı isimde ama farklı uzantı da domain alabilirsiniz. Örneğin; teknobaha isimli web sitesi yapmak istiyorsunuz ama teknobaha.com diye bir site var. Siz ise teknobaha.net – teknobaha.org –  teknobaha.biz – teknobaha.tv – teknobaha.xxx gibi bir çok farklı uzantı alternatifi ile aynı isimde domain alabilirsiniz. Hatta şimdi yeni gelişmeler sayesinde türkçe karakter içeren (ş,ı,İ,ğ,ö,ç) alan adı da satın alabilirsiniz. Bu konuda bişeyler kapmak isterseniz burayı tıklayın.

Alan Adı Süresi Ne Kadar?

Alan adlarını asgari tescil süresi 1 yıldır. Yani siz satın alırken en az bir yıllık alırsınız bu süre sonunda yenilersiniz. Yenilemezseniz alan adı düşer ve başka biri satın alabilir. Süre dolmadan önce size mail ile bildirim yapılır. Otomatik yenileme seçeneği aktif ise otomatik yenilenir ve kart bilgileriniz aktifse tahsil edilir veya adınıza fatura edilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir