BilgisayarNasıl Yapılır?Otomobil

Yeni Başlayanlar İnternet Sitesi Kurmak!

Kafanızda bir internet sitesi kurmak ile ilgili bir fikir varsa faydalanabilieceğinizi umduğum bir yazı hazırladım. Yazı da temel olarak bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken şeyleri paylaştım. Firmanız için, kişisel olarak veya yazar olarak bir internet sitesi yayınlamak istiyorsanız sizin için gereken bilgiler burada. Alan Adı (Domain) Anlama Geliyor?

      Öncelikle Alan adı yani domain dediğimiz şey nedir kısaca ona bakalım. Alan Adı (domain) “internet sitelerinin isimleridir” diye biliriz. Alan adları bir çok farklı uzantıya sahip olabilir. Uzantı dediğimiz şey .’dan sonraki kısaltmalar örneğin; .com.net  – .org  – .tv   – .biz vb bir çok uzantı mevcuttur. 

Sadece Domain Alınca Site Açılıyor Mu?

   Web siteleri domain ve hosting dediğimiz iki ana unsurdan oluşur. Az önce Domain sadece internet sitelerinin ismidir dedik. Sitenin ismini aldıktan sonra o siteye koyacağımız resim, yazı gibi dosyaların yüklenmesi için bir de Hosting almanız gerekiyor. Hosting’lerin maliyeti de amatörler için yıllık ortalama 10 – 50 dolar arasında değişir. Fakat biraz araştırma yaparsanız başlangıç için sadece alan adını ücretli alıp hostingi bedavaya getirecek yollar bulabilirsiniz.

Domain ve Hosting’i Aldık İş Bitti Mi?

   Domain ve Hosting işini size mantığı kavramanız için anlattım. Aslında bu işlere yeni başlayan amatörler için bunları ayrı ayrı alıp, kodlama vb yöntemlere internet sitesi açma çabasına girmeye hiç gerek yok. Bu tıpkı bir araba alıp binmek yerine parçaları alıp araba yapmaya çalışmak gibi bir şey olur. Bunun yerine alttaki başlıktaki tavsiyemi dikkate alın. 

Amatör Web Sitesi Nasıl Açılır?

    Siz temel anlamda 50 – 100 veya artık belli bir bütçe ile iş yerinizi, işinizi, kendinizi tanıtmak veya kişile blog tarzı bir internet sitesi açmak istiyorsanız internet üzerinden araştırma yapıp bütçenize uyan bir domain-hosting-sunucu hizmetleri veren bir firma buluyorsunuz. Bu firmaların tamamının sitelerinde web sitesi paketleri ve yıllık bazda fiyatları ve sitenin özellikleri/kapasiteleri yanında yazar. Siz burdan hesabınıza uyanı alırsınız ve size başlangıç için wordpress sistemi kurulmuş, alan adı sizin için tescil edilmiş bir site otomatik olarak kurulur ve size kullanıcı adı ve şifre verilir. Siz bu bilgilerle tıpkı facebook hesabı gibi wordpress admin adresine girer ve oradan sitenizde yayınlamak istediğiniz şeyleri tıpkı bir ofis word programındaki gibi yazar ve kolayca yayınlamaya başlarsınız. Yani başlangıç için işiniz oldukça basittir. Herhangi bir kod, yazılım veya teknik bilgiye ihtiyaç yoktur. Temel düzeyde bilgisayar ve internet kullanım bilgisi yeterlidir.

İnternet Sitesi Kurmak İçin Hazır Sistemler


Amatör düzeyde bu işe başlamak için çok güzel hazır sistemler var. Sizin amacınıza göre değişmekle birlikte yeni biri için en kolay, güvenli ve destek imkanı olan sistem wordpress sistemidir. Bu sistemler İYS (İçerik Yönetim Sistemi ) veya CMS(Content Managament System) olarak geçer. Joomla, drupal vs sitemler vardır ama başlangıç için wordpress candır.

Başlangıç Düzeyinde Bir Site İçin Hangi Hosting Paketini Almalıyım?


   Her firmanın hosting paket fiyatları kullanacağınız sisteme göre size yıllık bazda sitelerinde gösterilir. Siz başlangıç için wordpress site alacağınız için buna uyumlu paketlere ya da linux hosting paketlerine bakın. Ücretsiz ilk kurulum her firmada mutlaka vardır ama siz yine de emin olmadan almayın.


Başlangıç paketinizde size 1 adet .com – .net gibi uzantıları olan adı ve asgari düzeyde hosting kapasitesi yeterlidir. Diğer seçeneklerin başlangıç düzeyi ve az sayıda ziyaretçi için pek bir önemi yok.

Hosting Kapasitesi Nedir?


Host kapasitesi Mega Bayt (MB) ve Giga Bayt (GB) birimleri olarak ifade edilen ve satılan internete sürekli bağlı olan sunuculardan size ayrılacak olan disk kapasitesidir. Yani Diyelim 1 GB lık bir host aldınız bu demektir ki sitenize azami o kadar boyutta fotoğraf, video veya dosya yükleyebilirsiniz. Ama endişe etmeyin hostu çok büyük almanıza gerek yok. Çünkü videoları youtube’a, resimleri google foto’ya yüklüyoruz. Hostumuzun kapasitesi sadece yazıları alacak kadar olması yeterlidir.


Hadi şimdi bir araştırma yapın ve size uygun paketi alıp sitenizi kurmaya başlayın.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu