1. Anasayfa
  2. Bilgisayar

Dizüstü Laptop Bilgisayarların Artı ve Eksileri


Eğer daha önce laptop (dizüstü) bilgisayar kullanmadınız veya masaüstü bir bilgisayardan diz üstü bilgisayara geçmek konusunda kararsız iseniz laptopların artılarına ve eksilerine dair bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.DİZ ÜSTÜ BİLGİSAYARLARIN ARTILARI


1. TAŞINABİLİRLİK

En temel özelliği bir diz üstü bilgisayar taşınabilirdir.  Bu nedenle hem evinizde kullanabilirsiniz hem de gerektiğin de yanınıza alırsınız. 4-6 saat arası elektriğe ihtiyaç duymadan kullanılabilir ve elektrik tüketimleri de daha azdır.

2. ERGONOMİ 

 Evde sabit kullanmak için bile alıyor olsanız aynı özelliklere sahip bir masa üstü aldığınız da ekranı, klavyesi, hoparlörü, mouse u, kasası, masası derken evde 2 metre kare yer kaplar. Laptopun ise bütün dünyası bir çantadır. Tasarım olarak ise masaüstü bilgisayarın kasasını ne kadar güzel olursa olsun masanın gözüne sokulur ve göze çarpmaz, ancak bir laptopun tasarımı kendisidir.

3. YETERLİLİK

Günümüzde laptoplar hafıza, performans ve yetenek olarak masaüstü bilgisayarlardan çok da geri sayılmazlar. Her iki kulvarda da çok farklı alternatifler ve kullanım amaçları olduğu için laptop ve masaüstü arasında seçimde boyut ve fiyat kriter olarak alınmalıdır. 

4. ENERJİ TÜKETİMİ

 Laptoplar daha az elektrik tüketir ve az gürültüye neden olur.DİZ ÜSTÜ BİLGİSAYARLARIN EKSİLERİ


1. BATARYA 

Taşınabilir olmasının yanında bir laptopun 4-6 saat gibi ortalama kullanım süresi vardır. Bu süre sonunda kullanmak için yine elektriğe ihtiyacınız var. Telefon ve tabletler gibi araçtan veya taşınabilir şarj aletleri ile şarj edilememesi de bir eksi yön olarak değerlendirilebilir. Ama evde sabit kullanılacak bir laptop için bu kullanım süresi bir avantaj bile sayılabilir. 

2. KAYBOLMA 

 Laptoplar taşınabilir olduğu için kaybolması, unutulması, çalınması veya evde bile oradan oraya dolaştığı için (içecekten, üstüne basmaktan, kablosuna takılmaktan ) zarar görme olasılığı daha fazladır.

3. GELİŞTİRME  

Dizüstü bilgisayarlar masaüstüler kadar donanımsal geliştirilemezler. Örneğin, işlemci, ekran kartı değişimi yapılamaz. Ancak günümüzde laptoplar işlemci hariç ram,harddisk  veya harddisk yerine ssd gibi değişim imkanları sunuyor fakat bu geliştirmeler işlemci kapasitesi ile sınırlı oluyor. 

4. ISINMA ve SOĞUTMA 

 Eğer yoğun bir kullanıcı iseniz laptoplar daha çabuk ısınır. Masaüstüler gibi soğutma sistemleri yoktur laptopta işlemci sadece fan ile soğur. Ancak buna çözüm olarak laptop altına konulan soğutuculu altlıklar mevcut. Onun dışında standart kullanım için arıza harici ısınma problemi yaşanmaz.

5. SİSTEM KURMA 

 Masaüstü bilgisayarlar hazır olarak satılsa da bilgisayardan anlayanlar için hemen hemen her parçasına kadar kullanıcı tarafından seçilip toplanabilir. Bu durum fiyatlanma açısından kullanıcı açısından bir avantaj olabilir. Fakat laptoplar çoğunlukla tek parça ürün olarak satılır. Tabi paranız varsa model çok sıkıntı etmeyin mutlaka aradığınız özelliklerin bulunduğu bir laptop vardır.

6. FİYAT

İşin içine fiyat girerse çok farklı sonuçlar ortaya çıkar. Ama ortalama bir kullanıcı için eğer ihtiyacınız olan bir laptop ise üzülmeyin çünkü kafanıza takılacak kadar fiyat farkları yoktur. Ayrıca bir masa üstü hesaplarken hep unutulur ama ortalama bir bilgisayar masasının fiyatının da bu kıyaslamaya ekleyin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir